Mokrá půda ztěžuje práce na polích

Zemědělce na jižní Moravě trápí podmáčená půda a vodní laguny, které v minulých dnech v polích vytvořily přívalové povodně. Kvůli častým dešťům se stroje s postřiky nedostanou do polí, sadů a vinohradů. Letošní úroda je tak ohrožena plísněmi a houbovými chorobami. Nejhorší situace je podle agenturních informací na Hodonínsku, kde už voda zničila zhruba pětinu úrody.

„Tam, kde voda zaplavila pole, je po úrodě. Ta půda je už neobdělávatelná. Na zbylých podmáčených půdách je ohroženo nejen množství sklizně, ale především její kvalita,“ uvedl předseda hodonínské Agrární komory Petr Chaloupka. Zemědělci na Hodonínsku už odepsali zhruba pětinu úrody na zaplavených polích. Většina jich ale leží na svazích, po kterých voda rychle stekla.
Množství srážek bylo tak vydatné, že vodu nezadržely ani pole osázené obilovinami, které ji běžně dokážou zachytit. Velká část polí je proto poškozena erozí, potoky vody z ní odplavily úrodnou zeminu. Oblačné a studené počasí také zpomalilo vegetační vývoj většiny pěstovaných plodin. Například u kukuřice či slunečnice je už podle Chaloupky zpoždění více než dvoutýdenní a není šance na to, že by se srovnalo.
Obavy o sklizeň mají i vinaři, kteří se v těchto dnech nemohou dostat ke svým vinicím a postříkat révu proti chorobám. „Pokud v nejbližších dnech nebude pršet, není to zpoždění ještě nevratné. Pokud se ale výrazněji oteplí, začnou se choroby rychle šířit,“ řekl šéf Svazu vinařů ČR Jiří Sedlo.
Problémy podle něj budou i s takzvanou chlorózou, která se projevuje žloutnutím listů a způsobuje ji nedostatek kyslíku v půdě. „Listy ztrácejí barvivo a fotosyntéza neprobíhá tak, jak by měla. I tohle ale lze odvrátit, pokud půda rychle vyschne a vinaři ji prokypří,“ dodal Sedlo.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *