20.10.2008 | 12:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mor prasat u nás není

Přestože se mor prasat čas od času objeví v našem sousedství, například naposledy v letošním dubnu na jižním Slovensku okolo Levic nebo vloni v Německu, Česká republika nemá dnes s tímto onemocněním problémy. Díky tomu lze z našeho území uvádět na trh bez problémů vepřové maso, ale i maso divokých prasat (zvěřinu).
Informoval o tom tiskový mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben. Klasický mor prasat u nás nebyl u domácích chovů zjištěn od června roku 1997 (na Kroměřížsku) a u černé zvěře od listopadu roku 1999 (na Vsetínsku).

Právě kvůli tomu, že klasický mor prasat je velmi nepříjemným onemocněním, které by mohlo být nebezpečné chovům prasat, věnují orgány státního veterinárního dozoru této nebezpečné nákaze stále pozornost. Pravidelně provádějí monitoring, a to zejména v oblastech, kde se v nedávné minulosti vyskytl. "Čas od času se při vyšetření ulovené černé zvěře (divokých prasat) zjistí protilátky proti tomuto onemocnění. To samozřejmě neznamená, že by prasata byla nemocná, ale že se s nákazou mohly tzv. potkat. Letos tak bylo zjištěny protilátky proti klasickému moru prasat u ulovených divočáků na okrese Kroměříž (v květnu) a v okresech Uherské Hradiště, Vsetín a Zlín v září," konstatoval Duben. Pro chovatele to pak znamená, že stále musejí dbát na základní zoohygienická opatření. Základní zásadou prevence je to, že chovatelé prasat mají zamezit kontaktu svých zvířat s divokými prasaty – to znamená mít okolo farem dostatečně pevné a odolné oplocení, doplnil.  

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down