Mor včelého plůdka zůstává problémem

Včelstev napadených roztočem Varroa destructor ubývá díky tomu, že je včelaři důsledně ošetřovali svá včelstva proti varroáze. Stálým problémem však zůstává mor včelího plodu, který způsobuje Paenibacillus larvae. Uvedl to mluvčí Státní veterinární správy ČR Josef Duben.

To bylo také důvodem, proč jednali zástupci Českého svazu včelařů, předseda Luděk Sojka a tajemník Miloslav Peroutka, se šéfem Státní veterinární správy Milanem Malenou. Na schůzce bylo podle Dubna dohodnuto, že Státní veterinární správa předloží svazu včelařů obecný postup při zdolávání nákazy moru včelího plodu.
Při zjištění klinických příznaků moru včelího plodu je nutné postižené včelstvo zlikvidovat. Nejdříve se však musí provést bakteriologické vyšetření.
Rozhodně se nevyplatí do budoucna „zatajovat“ výskyt původce moru včelího plodu, škody jsou pak mnohem větší, upozornil Duben. Připomněl, že po likvidaci napadených včelstev včelařům přísluší podle veterinárního zákona náhrada za způsobenou škodu, aby si mohli pořídit nová včelstva.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *