Moravskoslezským cukrovarům loni klesly výnosy, zisk ale vzrostl

Výnosy Moravskoslezských cukrovarů z Hrušovan nad Jevišovkou byly loni nejnižší za mnoho let, klesly na 1,6 miliardy korun. Hospodářský výsledek byl nejlepší za poslední tři roky, zatímco v roce 2018 skončilo hospodaření po ukončení cukerných kvót ztrátou, předloni byla společnost v zisku a letos jej více než zdvojnásobila na 136 milionů korun. Vyplývá to z výroční zprávy ve Sbírce listin. Tržby negativně ovlivnilo loňské deštivé počasí.

Třetí kompletní hospodářský rok po ukončení kvót se jevil zpočátku jako nejlepší. Kvůli častým dešťům se ale dařilo listovým chorobám cukrovky, snížil se výnos a poklesla i cukernatost. V říjnu 2019 vznikla v koncernu Agrana, do níž hrušovanský podnik patří, společnost Agrana Sales & Marketing, která se stará o prodej cukru a dalších produktů a nese plné riziko při kolísání tržních cen. Výrobce tak má garantovanou marži. Pandemie covidu významně firmu nezasáhla, protože odbyt cukru byl plynulý a dopad uzavření restaurací a školních jídelen byl pro ni zanedbatelný. Pouze usilovala o to, aby zavedla takové postupy, které ochránily zaměstnance před rizikem nákazy. Společnost Moravskoslezské cukrovary vznikla v roce 1992 a jejím jediným akcionářem je vídeňská společnost Agrana, která je předním výrobcem cukru a ovocných koncentrátů. Vznikla v roce 1988 a spadá do německého holdingu Süddeutsche Zuckerrübenverwertungs-Genossenschaft. Podnik v Hrušovanech loni zaměstnával 337 lidí, což je o pět méně než v předchozím období, počet zaměstnanců tak dále klesal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down