Moravskoslezským cukrovarům mírně vzrostly výnosy, zisk ale klesl

Moravskoslezským cukrovarům v posledním hospodářském roce po několika letech vzrostly výnosy, avšak jen mírně z 1,6 miliardy korun na 1,61 miliardy. Zisk však firmě meziročně klesl ze 136 na 93 milionů korun. Hospodářský rok začíná 1. březnem a končí posledním únorovým dnem. Loňská kampaň byla podle podniku velmi úspěšná, protože díky příznivému průběhu počasí byla řepa nejkvalitnější za posledních pět let. Výnosy řepy byly velmi dobré a měla také vysokou cukernatost, vyplývá z výroční zprávy ve Sbírce listin.

Firmě se dařilo udržet téměř všechny zákazníky ve velkoobchodě a také v maloobchodě i přesto, že se zvýšila cena cukru. Už třetím rokem však firma loni cukr prodávala přes sesterskou firmu Agrana Sales&Marketing, která nese rizika kolísání cen na trhu a Moravskoslezským cukrovarům garantuje marži. Zvláštností loňského roku bylo to, že se obchodní kontrakty uzavíraly až na samém začátku řepné kampaně, tedy poměrně pozdě. Na firmu měla v posledních letech negativní vliv pandemie nemoci covid-19 a veškerá opatření s ní spojená. Naopak válka na Ukrajině, která začala letos v únoru, a sankce uvalené na Rusko mají podle firmy dopad pouze nevýznamný. Do budoucna lze očekávat, že s ohledem na rostoucí cenu cukru by se měly zvětšit plochy pro pěstování cukrovky. Podle firmy se zemědělcům bude více vyplácet, přestože se zvyšují i ceny jiných plodin. Společnost Moravskoslezské cukrovary vznikla v roce 1992 a jejím jediným akcionářem je vídeňská společnost Agrana, která je předním výrobcem cukru a ovocných koncentrátů. Vznikla v roce 1988 a spadá do německého holdingu Süddeutsche Zuckerrübenverwertungs-Genossenschaft. Podnik v Hrušovanech loni zaměstnával 328 lidí, což je o devět méně než v předchozím období. Počet zaměstnanců tak dlouhodobě, ač mírně, klesá.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down