Moravskoslezští myslivci dostali loni za divočáky 11,55 milionu korun

Myslivci v Moravskoslezském kraji dostali v loňském roce vyplaceno na nálezném a zástřelném za divoká prasata téměř 11,55 milionu korun. Pracovníci Krajské veterinární správy (KVS) pro Moravskoslezský kraj od nich převzali a vyšetřili 5391 vzorků z divočáků ulovených v honitbách v oblasti s intenzivním odlovem a 83 uhynulých zvířat. Všechny vzorky v kraji byly negativní. Řekli to ředitel KVS Severin Kaděrka a ředitel odboru ochrany zdraví a pohody zvířat Zbyszek Noga.

Oblast s intenzivním odlovem byla v pohraničí vyhlášena v prosinci 2021 kvůli šíření nákazy v Polsku a Německu. Koncem loňského roku testy potvrdily nákazu v Libereckém kraji, poté bylo pásmo intenzivního odlovu zrušeno.

Když platilo pásmo s intenzivním odlovem, za každého tam uloveného divočáka myslivci dostávali 2000 korun. Za nalezeného uhynulého divočáka, včetně zvířat sražených autem, byly 3000 korun.

Nálezné za divoká prasata se na území celé České republiky stále proplácí. "Když někdo najde divočáka, pokud váží víc než 15 kilogramů, tak se to většinou vozí přímo do kafilerie, pokud to je do 15 kilogramů, tak ho někdy přinesou k nám. Za to se stále proplácí nálezné. Ale jenom dvoutisícové," řekl Noga.

Také vzorky ze zastřelených divokých prasat se nadále vyšetřují. "Myslivci pořád odevzdávají vzorky ze zastřelených divočáků, ale už se to neproplácí," řekl vedoucí odboru útvaru ředitele KVS Jan Zezulčík. Veterináři loni vyšetřili také 64 vzorků uhynulých prasat domácích a zmetalek, tedy prasnic, které potratily.

Zezulčík uvedl, že v souvislostí se zhoršenou nákazovou situací afrického moru prasat krajští epizootologové, zabývající se infekčními nemocemi zvířat, stejně jako v roce 2021 prováděli kontroly biologické bezpečnosti v chovech prasat.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down