07.02.2002 | 04:02
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moravští vinaři se obávají nedostatku sazenic révy

V důsledku mírné zimy začínajívinaři na jižní Moravě uvažovat o výsadbě nových vinic, obávají se však nedostatku sazenic. Vinař a starosta obce Novosedly na Břeclavsku František Trefilík soudí, že poptávka po sazenicích zřejmě převýší nabídku. Sazenice se dovážejí mimo jiné i ze Slovenska a on očekává, že by jich letos mohl být nedostatek.

"Obecně se zdá, že je nedostatek sazenic," připustil Pavel Pospíšil z firmy Veritas, která se jejich distribucí zabývá. Ve všech státech EU se vysazuje velkým tempem a pokud vinaři požadují sadbový materiál jen půl roku dopředu, mohou nastat problémy. "Takové investice se plánují dva až tři roky," uvedl s tím, že ne ve všech státech se štěpují v ČR požadované odrůdy. Nyní mohou pěstitelé získat dotaci na založení nových porostů až 200 tisíc korun na hektar, podmínky však zahrnují i požadavek na atestované odrůdy. Založit nový vinohrad si vyžádá dva roky na přípravu půdy a na první úrodu čeká vinař další tři léta. Plnohodnotná úroda přitom přijde až čtvrtý rok po vysazení sazenic. "Traduje se, že jeden hektar plodonosné vinice vyžaduje asi 400 hodin ruční práce za rok," doplnil Trefilík. Novosedly jsou zřejmě největší vinařskou obcí v tuzemsku. Z katastru obce, který má 1600 hektarů, tvoří vinohrady téměř čtvrtinu a dalších 50 až 60 hektarů je již připraveno na osázení novými sazenicemi

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down