01.09.2000 | 10:09
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moučkám z mrtvých zvířat asi brzo odzvoní

Evropská unie zatím našim zpracovatelům neukládá na jatkách sbírat a spalovat specifický rizikový materiál (SRM), za který se považují mozky a míchy přežvýkavců. Je však možné, že na jatkách bude potřeba lebky a páteře sbírat a likvidovat je jako konfiskát. EU požaduje, aby se SRM nevyvážely do zemí EU v žádné podobě. To znamená ani jako moučky, ani zkrmené v jatečných zvířatech. Bílkoviny z přežvýkavců se nesmějí dostat do krmení přežvýkavcům.

Vzhledem k tomu, že nám jako třetí zemi EU neukládá povinnost sbírat a pálit SRM, Státní veterinární správa se k tomu, podle slov jejího ústředního ředitele, Josefa Holejšovského, ani nechystá. SVS tedy nepředpokládá, že by přijala přísnější opatření než požaduje EU, neboť k tomu nejsou věcné důvody. Nebezpečná nemoc šílených krav, známá jako BSE, se v naší republice dosud nikdy neobjevila.
Pro případné vývozce vypadá situace tak, že Státní veterinární správa bude potvrzovat exportním závodům, že SRM, tj. lebky a míchy, byly při zpracování masa a masných výrobků prokazatelně odděleny, jak ukládají podmínky pro dovoz masných výrobků do zemí Evropské unie.
Na základě všech dosavadních opatření, která EU v rámci eliminace výskytu BSE podnikla, se zdá, že evropští zemědělci nebudou v budoucnu chtít používat ke krmným účelům žádnou masokostní moučku, která by pocházela z mrtvých zvířat – kadáverů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down