27.06.2001 | 03:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Moučky z ciziny se nesmí dovézt ani ke spálení

Masokostní moučky plus kafilerní tuky, kostní šroty, šroty z krve, peřokostní moučky, čili všechna kafilerní surovina obsahující cokoli z přežvýkavců se k nám nesmí dovážet ze zemí, kde platí zákaz zkrmování mouček, již delší dobu.
Právě proto, že se nákazová situace ve výskytu BSE v Evropě stále mění, vydala 27. 6. 2001 Státní veterinární správa ČR rozhodnutí jednak v podstatě opakující tento zákaz, jednak specifikující možnost dovozu ostatních kafilerních surovin (z nepřežvýkavců) ze zemí s výskytem BSE, dále možnost dovozu masa a kafilerních surovin ze zemí BSE prostých a hlavně pak zmiňuje následující věc.

Státní veterinární správa stanovuje podmínky pro dovoz surovin živočišného původu určených výhradně k výrobě pro technické účely, a to pouze individuálně. Přitom za zpracování pro technické účely se nepovažuje spalování a neškodné odstranění zahrabáním. Co to znamená? Že není možné, aby nějací podnikatelé k nám dováželi masokostní moučky, kafilerní tuk a jiné suroviny s touto klasifikací za tímto účelem. I Evropská unie si je vědoma toho, že má k případnému spalování mouček a kafilerních tuků dost a proto i zakázala jejich dovoz.
Toto ochranné opatření Státní veterinární správy nabývá účinnosti v pátek 29. 6. 2001 a platí do odvolání. Je plně v souladu s tím, jak postupují jednotlivé členské státy EU.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down