12.08.2008 | 03:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Možná znovu o školním mléku

Vicepremiér a ministr pro místní rozvoj Jiří Čunek znovu otevře ve vládě otázku dotovaného školního mléka. Uvedl to prezident Agrární komory ČR Jan Veleba po dnešním setkání s Čunkem, který v době vládních prázdnin zastupuje premiéra Mirka Topolánka. Ministerstvo zemědělství již dříve oznámilo, že kvůli rozpočtovým škrtům v závěru srpna navrhne vládě zrušení národních dotací na školní mléko.

MZe distribuci mléka dotuje zhruba 60 miliony korun za jeden školní rok, přičemž třetinu z této částky platí EU. Na mléčný výrobek mají nárok pětkrát týdně všechny ročníky základních škol. Programu na podporu školního mléka se jich přitom účastní zhruba 2600. Dotovány jsou v Česku polotučné neochucené i ochucené mléko, zakysané mléčné produkty nebo smetanový krém.
Některé mlékárny již pohrozily, že v případě ukončení programu budou po státu požadovat náhradu škody. "A protože se jedná v některých případech i o zahraniční vlastníky, není vyloučena ani mezinárodní arbitráž," uvedl již dříve ředitel Českomoravského svazu mlékárenského Michal Němec. Mlékárny podle něj kvůli tomuto projektu investovaly zhruba 100 milionů korun a školy například vybavily automaty na mléko či lednicemi. Dotování mléka pro školy má v Evropské unii trvá zhruba 30 let, přičemž ve školním roce 2006/2007 unie členským státům přispěla na mléko zhruba 50 miliony eur (asi 1,2 miliardy Kč). Do školních zařízení přitom zamířilo 305 000 tun mléka.
Evropská komise plánuje podporu mléčných výrobků zvýšit. Dosud žáci ve školách dostávali za zvýhodněné ceny především mléko, nově však bude unie přispívat i na sýry, kefír a jogurty. Podle mluvčího MZe Petra Vorlíčka bude v České republice program školního mléka nadále pokračovat prostřednictvím evropských podpor.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down