Mráz může v jižních Čechách poškodit rané třešně nebo rané pšenice

Mrazy, které na nejbližší dny předpověděli meteorologové, mohou poškodit některé rané třešně v jižních Čechách. Když bude mráz silný, pomrznou i pupeny. Zemědělcům mohou zmrznout rané pšenice nebo jarní ječmeny. Víc než mráz trápí zemědělce a pěstitele sucho.

"Vegetační stadium jak třešní a višní, tak jablek je ve stavu, že by mráz ještě neměl vadit. Je ale otázka, jaký bude; momentálně není vegetace tak pokročilá. Můžeme je chránit zatím jenom postřikem, nejsme zařízení na to, abychom dělali ochranu vodou. Pokud bude teplota pod minus čtyři, tak už to nemá smysl," řekl ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška.

Předloni mráz v kraji nejvíc poškodil třešně, asi z poloviny. Zemcheba jich ročně sklidí 90 tun. Teď kvetou zatím jen rané třešně, řekl předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber. "To ostatní je sotva narašené. Když to zmrzne v pupenech, těžko s tím něco naděláme. Chlapi mají zařízení na tvorbu mlhy, dají se pálit balíky (slámy), ale jestli bude 12 pod nulou, jsou všechna opatření k ničemu. Před dvěma lety nám zmrzlo skoro 70 procent, to se pak neurodí skoro nic," řekl Leber.

Od dnešního večera se podle meteorologů objeví skoro v celé zemi mrazy. Velké obavy z toho nemá agronom lišovské firmy Kooprodukt Ondřej Liška. "Může se stát, že nám pomrznou rané pšenice, které se už vytahují nahoru, tam už se začíná tvořit klas. Mohou být trochu pocuchané řepky, ale myslím si, že mráz nebude dlouhodobý. Ovocnářům, když kvetou stromy, stačí drobet, aby to kvítky popálilo a přišli o úrodu. U nás by mráz musel být dlouhodobější. Pro ozimy by jeden mráz takový problém být neměl. Riziko je pro ty, kteří seli dřív jařiny, třeba jarní ječmeny anebo jetele," řekl Liška.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down