Mráz může zvýšit náklady zejména chovatelům

Současné mrazivé počasí může působit potíže a zvyšovat náklady zemědělců v živočišné výrobě. Na porostech na polích by větší škody vzniknout neměly, protože je vesměs chrání sněhová pokrývka, řekl prezident Agrární komory Jan Veleba.

Zásadní dopady by podle něj dosavadní nízké teploty mít neměly, závisí ale na dalším vývoji počasí. V živočišné výrobě mohou vznikat problémy se zamrzáním vodovodních potrubí a napajedel. Při velmi nízkých teplotách také zpravidla klesá užitkovost, protože organismus zvířete část krmiva spotřebuje na ochranu proti chladu. Menší pak bývají přírůstky váhy i dojivost u krav.
Mrazy zemědělcům zvýší náklady na naftu, jejíž spotřeba je vyšší, a přibýt mohou i dodatečné výdaje na zateplování chovů, uvedl Veleba. V rostlinné produkci podle něj mohou silné mrazy způsobit škody na vinicích a ovocných sadech, zvlášť pokud by trvaly delší dobu.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského pole chrání sníh, situace je ale místně rozdílná, protože v některých oblastech je pokrývka minimální. Také on soudí, že se mrazy mohou v některých případech projevit na dočasném poklesu užitkovosti v živočišné produkci.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *