Mráz na jihu Čech mírně poškodí třešně, většina přežije

Mrazivé teploty posledních nocí v jižních Čechách zřejmě poškodí část třešní, většina plodin ale přežije. V místech, kde se na jihu Čech pěstuje ovoce, bylo pod nulou jen necelou hodinu. Chladné jarní počasí ale komplikuje opylení květin, protože létá málo včel. Uvedli to jihočeští ovocnáři.

"Zatím je to v klidu. U třešní možná drobátko výpadek bude, momentálně kvetou naplno, nějaké kvítky jsou zmrzlé, ale většina to přežije. Meruňky a broskve se v kraji pěstují v omezeném množství, jsou to jen pokusné výsadby," řekl předseda Unie ovocnářů jižních a západních Čech Petr Leber.
Podobně hodnotí situaci ředitel firmy Zemcheba z Chelčic na Strakonicku Jaroslav Muška. V Chelčicích byl v noci na dnešek asi jen tři čtvrtě hodiny minus jeden stupeň. "To nemělo žádný vliv, zatím žádné zmrznutí, je to dobré. Je to návrat k historickému standardu, kdy to kvetlo až tak kolem desátého máje, není to nic nenormálního. Proti letům minulým je to o deset dní opožděné, ale když se dívám zpátky, protože už to dělám padesát let, je to úplně normální. Nenormální bylo (poslední roky), že to kvetlo už v dubnu," řekl Muška.
Ovocnáři ale mají letos jiný problém. Je chladnější počasí, a tak nelétají včely ani jiný hmyz. "Opylení bude otázka. Samosprašné (samoopylující se) odrůdy budou většinou v pohodě, to se opylí i větrem, ale u cizosprašných může nastat problém. Třešně jsou většinou cizosprašné, tam je třeba, aby včely něco tvořily. Vývoj u včel je zpomalený chladem, roje nejsou silné, čmeláků taky není moc, nehledě k tomu, že to zkomplikovala veterinární služba, musí být povolení na rozmisťování čmelínů," řekl Leber.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down