26.05.2004 | 01:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mráz připravil olomoucké sadaře o úrodu jablek

Mráz minus čtyři stupně Celsia zničil až 80 procent letošní úrody jablek pěstitele ze společnosti Králová-Sady na Olomoucku. Zemědělci odhadují, že tak utrží o 60 milionů korun méně proti původním předpokladům. Nejhorší situace je u jabloní. Z výsadby zmrzlo až 80 procent plodů u všech dvanácti odrůd, uvedla mluvčí společnosti Veronika Kristová.

S finanční ztrátou se bude společnost, která má sedmdesát zaměstnanců, těžko vyrovnávat. Nyní alespoň ošetřují stromy fungicidními prostředky, aby zabránili šíření hniloby ze zmrzlých plodů na zdravé. Ztráta je však nutí odložit plánovanou modernizaci skladů.
Sady kontrolují i další pěstitelé v regionu. Zatímco mínusové teploty přežily ve středisku Sady Kozov z Bouzovské zemědělské společnosti, menší škody zaznamenali pěstitelé v Dětkovicích na Prostějovsku.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down