22.04.2024 | 08:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mráz způsobil škodu kutnohorským vinařům

Mráz způsobil škody kutnohorským vinařům, zatím přišli o 60 až 80 tun hroznů, tedy zhruba o polovinu úrody. V noci na pondělí budou zapalovat ohně, aby révu ochránili, řekl jednatel společnosti Vinné sklepy Kutná Hora Lukáš Rudolfský.

V Česku se výrazně ochladilo a mrzlo

"Jsou to zhruba padesátiprocentní škody a myslím, že největší mrazy přijdou ještě v pondělí. Samozřejmě v noci budeme zapalovat ohně," uvedl Rudolfský. V Česku se v posledních dnech výrazně ochladilo, ve vyšších polohách napadl sníh. Ve druhé polovině příštího týdne bude síla mrazů podle meteorologů klesat a riziko poškození vegetace pozvolna pomine.  Vinné sklepy Kutná Hora ročně sklidí 120 až 180 tun hroznů, révu pěstují na více než 40 hektarech a zaměstnávají kolem 20 lidí. Nejstarší záznam o vinařství v okolí Kutné Hory je v Kosmově kronice z roku 1101. Vinice tam zakládali především představitelé klášterů. V 17. století, po bitvě na Bílé hoře a po třicetileté válce, ale vinohrady zpustly a pomalu zanikly. Obnovovat se začaly v roce 1977. Na středně těžkých kamenito-písčitých půdách se nejlépe daří odrůdám Tramín červený, Müller Thurgau, Rulandské šedé, Chardonnay, Rulandské modré a Svatovavřinecké.*

omrzlá větev stromu

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down