Mrazy částečně poškodily výsadby hrušní v sadech ZD Dolany na Náchodsku

Mrazy v minulých dnech částečně poškodily výsadby hrušní v sadech Zemědělského družstva Dolany na Náchodsku. Sadům jablek a švestek mrazy neublížily. Uvedl to vedoucí dolanských ovocnářů Jiří Fišer. ZD Dolany je předním ovocnářským podnikem v Česku, jeho průměrná roční sklizeň jablek a hrušek se pohybuje kolem 6000 tun. Podnik má 194 hektarů sadů, z nichž 80 procent tvoří jabloně.

Mrazy kolem minus 2,5 stupně ve středu 26. dubna poškodily většinu květové násady u citlivějších odrůd hrušní. "Překvapilo nás to, protože květy byly ještě stále zatažené," řekl Fišer. Přestože je květová násada postižených hrušní z 60 až 80 procent zničená, neznamená to podle Fišera devastaci budoucí úrody. Z květů, co přežily, je stále naděje na úrodu sníženou jen částečně.
Dosavadní mrazy bez úhony přestály jabloně, švestky a také třešně, které má družstvo na si půl hektaru. Je to především tím, že vegetace je letos proti normálu o dva až tři týdny opožděná a opožděné je tedy i kvetení. "Třešně u nás kvetou běžně mezi 18. až 20. dubnem. Letos začaly kvést až po prvním máji," řekl Fišer.
Velmi chladné bylo i dnešní ráno. Teploty v oblasti dolanského družstva klesly k nule, objevily se i přízemní mrazíky. Podle Fišera dnešní pokles teplot výsadby nijak neohrozil.
Ovocnáři vědí že současná vlna ochlazení nemusí být poslední. "Čekají nás ještě ledoví muži. Mráz může přijít i koncem května," uvedl Fišer. Například v roce 2012 mráz v ovocných sadech v Česku významně ničil úrodu ještě 18. května.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down