Mrazy ovocnářům ze společnosti Úsovsko zatím velké škody nezpůsobily

Zatím pouze malé škody způsobilo dosavadní chladné počasí v ovocných sadech na Šumpersku, ve kterých společnost Úsovsko pěstuje jablka, hrušky a višně. Podle ředitele divize ovocnářství Michala Horáčka je jaro teprve na samém začátku a pěstitelé ještě zhruba měsíc budou kvůli riziku nočních mrazů starostlivě sledovat předpověď počasí.

"Jsme v severní oblasti a u nás ovocné stromy kvetou se zpožděním. U jablek jsme zatím bez nějakých zásadních škod, nějaké drobné škody jsou pouze u některých letních odrůd. Čeká nás ale ještě měsíc jara, což je hodně dlouhá doba na to, abychom nyní byli schopni predikovat škody. Například v roce 2012 jsme zmrzli 18. května," řekl Horáček.
V oblasti Úsova minulý týden teploty v noci klesly až čtyři stupně pod bod mrazu, mrazivé má být i středeční ráno. V jakém stavu ovocné stromy přečkají nynější ochlazení, budou sadaři vědět v závěru týdne. "Vždy se to (mrazy) projeví s nějakým zpožděním," dodal Horáček.
Sadaři v Úsově ovocné stromy chrání před mrazivým počasí pomocí umělé mlhy či pálením balíků slámy. "Zapalovat svíce nemá u jádrovin ekonomický smysl, protože jedna noc vyjde na 40 000 až 50 000 korun na hektar a jablka to prostě nezaplatí. Zvlášť při cenách, které nyní panují," řekl Horáček.
Tuzemské zemědělce trápí noční mrazy v posledních třech týdnech. Přílišné střídání studených a teplých dnů rostlinám obecně neprospívá. Mrazy neškodily jen ovocným stromům, ale vadí i řepce, máku či cukrovce.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down