26.04.2017 | 07:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrazy poškodily na jihu Moravy až dvacet procent vinic

Mrazy z konce minulého týdne poškodily jihomoravské vinice, škody ale nebudou tak velké jako loni. Podle prvních odhadů Svazu vinařů dosáhnou škody na vinicích 15 až 20 procent, podle polohy vinohradů. Loni se na nejvíce zasažených vinicích pohybovaly škody až k 80 procentům. Informoval o tom výkonný ředitel Svazu vinařů Martin Půček.

Podle něj bylo mrazem nejvíce zasaženo a poškozeno Velkopavlovicko, naopak Znojemsko bylo relativně ušetřeno a škody jsou zde spíše lokální.

Stejně jako loni zasáhly mrazy Zámecké vinařství Bzenec. Podle ředitele společnosti Bořka Svobody jsou škody na vinicích v rozmezí deseti až 20 procent v závislosti na polohách vinohradů. Poškození je zhruba stejné ve všech třech podoblastech, kde má vinohrad. Nedá se tedy říci že by některá podoblast byla zasažena více, uvedl.

Pro výnos letošního ročníku bude klíčové ještě období první poloviny května, kdy bude réva již pokročile narašená, a její případné spálení mrazem by se tak do úrody ročníku 2017 promítlo velmi dramaticky.

Za posledních pět let způsobily již třikrát jarní mrazy rozsáhlé škody. Loni překročily jednu miliardu korun.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down