Mrazy poškodily také zeleninu, hlavně rané brambory a papriku

Mrazy v tomto týdnu poškodily na některých místech České republiky také zeleninu, hlavně rané brambory a papriku. U mrazem zasažených plodin budou zřejmě nižší výnosy. Na vyčíslení škod je ale zatím brzy, řekl předseda Zelinářské unie Čech a Moravy Jaroslav Zeman.

Podle něj nynější mráz poškodil zeleninu víc než ten předešlý. Zelenina je totiž daleko víc narostlá. Mrazivé počasí mělo však v různých částech ČR odlišnou intenzitu.

Mrazy poškodily například bramborová pole ve středních Čechách. Brambory, které byly zakryté, jsou jenom lehce popálené. Nezakryté brambory jsou ale hodně pomrzlé. Nať je zmrzlá z více než 50 procent, takže to bude opožděné a budou nižší výnosy, uvedl Zeman.

Na jižní Moravě podle Zemana mrazivé počasí zase poškodilo hlavně plochy s paprikou. Teploty byly až šest stupňů pod nulou. Plochy s paprikou byly zakryté netkanou textilií či speciálními tunely, což pokles teplot zmírnilo, podotkl. Pěstitelé to zatím nechtějí odkrývat, takže nikdo nyní nedokáže říct, jak rozsáhlé poškození bude. Dodal, že škody způsobené mrazivým počasím zelináři vyčíslí až později.*

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down