15.05.2007 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Mrazy sníží úrodu

Letošní úroda ovoce v České republice bude zřejmě kvůli dubnovým a květnovým mrazům podprůměrná. Nejvíce se nepříznivé počasí podepsalo na jabloních. Přesné údaje o poškození by měly být k dispozici přibližně do dvou měsíců. Uvedl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

Přestože letošní zima byla netradičně teplá a pěstitelé se museli vypořádávat s dlouhodobým suchem, úrodu ohrozily i nedávné ranní mrazíky. „Mrazy letos přišly ve třech vlnách, a to začátkem dubna, kolem 21. dubna a v prvním květnovém týdnu. Většinou přišly po odkvětu, takže nyní budeme sledovat, jak se s tím výsadby vyrovnají,“ řekl Ludvík s tím, že mrazíky zasáhly nejen na jabloních, ale i jahodách či hrušních. Zatím proto podle něj nikdo není schopen říci, zda dopad do úrody bude jen deset nebo více procent. Průměrně tuzemští ovocnáři sklízejí kolem 190 tisíc tun ovoce, jehož finanční hodnota se pohybuje nad jednou miliardou korun.
Situace ze sousedního Polska, kde začátkem května mrazy poškodily téměř 80 procent kvetoucích ovocných sadů, však České republice podle Ludvíka v žádném případě nehrozí. Podle polské veřejné televize by mohla roční produkce ovoce u severních sousedů České republiky letos klesnout na pouhých 300 tisíc kilogramů z obvyklých zhruba 3,5 milionu tun.
Výpadek v Polsku však určitě ovlivní český trh, protože Polsko je jedním z hlavních dovozců jablek do České republiky. Vedle Polska se toto ovoce k nám dováží ještě z Itálie, Belgie, Německa a Slovenska. Dovozy přitom v posledních třech letech výrazně vzrostly. V roce 2005 dovoz stoupl o 31 procent na 67.tisíc tun jablek a loni jen do konce listopadu činil téměř 70 tisíc tun. „Loňský výsledek však zkreslil dovoz asi 12.tisíc tun jablek z Polska, která následně mířila na ruský trh,“ upozornili ovocnáři. Podle jejich odhadu by do poloviny letošního roku dovozci mohli do ČR dopravit ze zahraničí až 30.tisíc tun jablek.
Ludvík předpokládá, že v souvislosti s nižší úrodou jablek v sousedním Polsku budou příští rok v českých obchodech chybět levná jablka z Polska a průměrná cenová hladina jablek na českém trhu tak vzroste. Počátkem května například podle statistik průměrná farmářská cena jablek odrůdy Idared výběr činila 12,80 koruny za kilogram, Golden Delicious 15,20 Kč a Jonagold 12,90 Kč za kg.
Naposledy jarní mrazy výrazně poškodily české ovocné sady na jaře roku 2005. Úroda ovoce tehdy klesla o 19 procent na 164.440 tun a byla nejnižší za předchozích sedm let. Ovocné sady se v České republice rozkládají na ploše více než 17.tisíc hektarů. Největší plochu přitom zaujímají jabloně, a to 9033 hektarů.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down