Mrazy u nás loni výrazně snížily úrodu ovoce

Kvůli silným jarním mrazům byla loňská úroda ovoce v intenzivních sadech v zemi nejnižší za posledních sedm let. Celkem pěstitelé sklidili přes 164 tisíc tun ovoce, což představuje meziroční propad o 19 procent. Ztrátu produkce za loňský rok proti průměru předchozích pěti let ovocnáři odhadli na asi 200 milionů korun. Řekl to tajemník Ovocnářské unie ČR Martin Ludvík.

V dosud rekordním roce 2000 se sklidilo 229 tisíc tun ovoce. Loňské dubnové poškození květů mrazy bylo největší za posledních 20 let. Postihlo zejména pěstitele v jižních, západních a severních Čechách. Vedle jablek mrazy srazily zejména úrodu třešní a meruněk. „Nižší úroda se projeví v poklesu investic do obnovy sadů. Krachy ovocnářských podniků nečekáme,“ řekl Ludvík. U jablek jako hlavního ovocného druhu ovocnáři utrpěli propad sklizně o 15 procent na více než 138 tisíc tun. Méně jablek se, jako všeho ovoce, sklidilo naposledy v roce 1998. „Od ještě většího poklesu jabloňové výsadby zachránil vláhově bohatý podzim. Jablka však narostla větší a ve vyšší kvalitě,“ řekl Ludvík
Dodal, že v zásobování trhu jablky se loňská nižší úroda nijak neprojeví. Výrazný propad o 60 procent na 986 tun postihl pěstitele třešní. O 55 procent na 2900 spadla úroda meruněk. Meziročně nižší sklizeň byla i u višní, broskví, švestek, angreštu a rybízů.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *