18.07.2005 | 09:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Musíme dohnat řadu restů

Evropská komise posílá na adresu České republiky jedno varovné upozornění za druhým. Nelíbí se jí, že se nám nepodařilo včas implementovat — neboli promítnout do našich zákonů — různé směrnice. Dlužno říci, že nejsme jedinými provinilci. Některé státy už dostávají "odůvodněná stanoviska", v nichž je komise vyzývá, aby splnily rozsudky Evropského soudního dvora.

Znamená to, že po předchozích upozorněních nepřikročily k nápravě, ani nedodaly komisi včas uspokojivé vysvětlení, proč se jim nepovedlo směrnice včas implementovat. Pokud ani po rozsudku Evropského soudního dvora a následném důrazném pošťouchnutí komise nic neudělají, poputuje jejich případ k Evropskému soudnímu dvoru znovu. Tentokrát však proto, aby soudci stanovili výši pokuty, která může být — zvlášť pro nováčky — dosti citelná. Komise ČR důrazně upozorňuje, že včas (tj. do 1. 6. 2004) nepromítlo do své legislativy a do praxe směrnici o zavedení harmonizovaného osvědčení o registraci vozidel. (Podobně se provinilo i deset dalších členských zemí.) Stejně jsme na tom i se směrnicí o hluku — ta se měla implementovat do naší legislativy do 18. června loňského roku. Pokud do dvou měsíců uspokojivě neodpovíme, předá nás Brusel Evropskému soudnímu dvoru (Kromě nás oslovila komise v této věci i Dánsko, Lucembursko, Portugalsko a Kypr.). Nezavedli jsme také v plném rozsahu směrnici o průhlednosti finančních vztahů. I tady nám hrozí předáním soudnímu dvoru. Podobná jsme na tom i v případě směrnice o autorských právech. Tu měly členské státy zavést již do 22. prosince 2002.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down