24.03.2003 | 08:03
Autor:
Kategorie:
Štítky:

Může za ceny kartel?

Českomoravský svaz zemědělských podnikatelů, Zemědělský svaz ČR a Agrární komora ČR podaly minulý týden podnět Úřadu pro ochranu hospodářské soutěže k prošetření podezření z kartelových dohod zpracovatelů masa. Zpracovatelé takové obvinění odmítají, Kristián Chalupa z antimonopolního úřadu však uvedl, že úřad zahájil šetření již počátkem března na základě údajů ze sdělovacích prostředků.

Podle zemědělců masokombináty zneužívají svého postavení na trhu tím, že nabízejí chovatelům všude téměř stejnou farmářskou cenu vepřového masa. „Vycházíme ze statistik, které máme k dispozici, v tomto případě z letošní lednové statistiky. Udělali jsme si bilanci vepřového masa na našem trhu a porovnali ji s lednem roku loňského. Ze srovnání vyplývá, že na trhu bylo letos v lednu pouze asi o dva tisíce tun masa více než před rokem, což představuje nárůst kolem o 4,5 procenta. Když proti tomu postavíme srovnání cen za stejné období, byla letos v lednu průměrná cena prasat první jakosti v živém 26,81 Kč/kg, kdežto v lednu 2002 činila 37,32 Kč/kg. Takže jsme dospěli k názoru, že to není objektivní,“ řekl Jan Veleba, předseda Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů, který podání podnětu inicioval.
Podle něj není současná nízká cena důsledkem cenového propadu v závěru loňského roku, protože přebytek způsobený velkým nárůstem počtu selat ve druhém čtvrtletí minulého roku, byl do konce roku 2002 také zpracován. K nízkým cenám tedy není důvod a jsou důsledkem dohod mezi zpracovateli. Zemědělci mají podle Veleby důkazy o kartelových dohodách a hodlají označit konkrétní firmy, které se jich účastní. Jejich definitivní počet nebyl do uzávěrky našeho listu znám, má jich však být minimálně dvanáct až patnáct. "Pokud si ÚOHS může došlápnout na zemědělce, když se chtějí sdružit, může tak učinit i na další členy této obchodní vertikály," řekl k tomu prezident Agrární komory Václav Hlaváček.
Jedním z důvodů uzavření kartelových dohod je podle Veleby i stav zpracovatelského průmyslu, kdy je u nás zhruba o sto porážkových míst více, než je potřeba. Jak řekl, masokombináty si tímto postupem řeší své problémy a potřebu značných investic, které vyžaduje sladění jejich norem s evropskými standardy před vstupem ČR do EU.
Předseda Českého svazu zpracovatelů masa Ladislav Steinhauser označil podání zemědělců na své odběratele za nehoráznost a obvinění z kartelových dohod striktně odmítl. „Já se přeci s konkurentem nechci na ničem domlouvat, já chci konkurenci porazit,“ uvedl. Podle něj cenu stanovuje vždycky prodávající, kupující ji jen ovlivňuje. "Je to stejné, jako bych já žaloval spotřebitele, že nechtějí kupovat vepřové maso," řekl a dodal, že v tuto chvíli je obrovský přebytek vepřového masa, pro který není odbyt. „Dnes je tady asi 295 tisíc prasnic, které mají proti loňsku vyšší užitkovost, a to téměř o jedno sele. Z toho vyplývá, že v republice se produkuje zhruba 250 tisíc prasat navíc, které nesníme. Přitom meziročně poklesla spotřeba vepřového masa o dvacet procent,“ doplnil.
Iniciativu zemědělských profesních organizací chovatelé prasat vítají. Podle Jaroslava Míla, místopředsedy odbytového družstva Agropork, je dobře, že v této věci začal antimonopolní úřad šetření. Na počátku minulého týdne prodávalo družstvo prasata v živém ze 24 Kč/kg, což je další pokles. Podle Míla k němu přispělo i zneužití informace o masivních dovozech vepřového masa z Polska, které byly vypuštěny s cílem snížit cenu.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down