Východočeské muzeum v Pardubicích otevře tento pátek výstavu Starokladrubský kůň – český národní poklad. Expozice chce vzdát hold tomuto jedinému živému tvoru na světě, který je památkově chráněn, uvedla Kateřina Procházková z muzea. Česká republika nyní usiluje o zařazení hřebčína v Kladrubech nad Labem na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.
V přednáškovém a multifunkčním sále představí muzeum historii i současnost nedávno zrekonstruovaného hřebčína a chovu starokladrubských koní. Hřebčín se od počátku specializuje na chov ušlechtilých koní pro ceremoniální zápřeže, běloušů a vraníků, původně starošpanělské a staroitalské krve.
Návštěvníci uvidí historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Nejen odborníky zaujmou dobové chovatelské záznamy a plemenné knihy ze Státního oblastního archivu v Zámrsku. Nepřehlédnutelným exponátem je kůže významné chovné klisny Energiky, matky dvou plemenných hřebců, uvedla kurátorka Renáta Tetřevová. Chybět nebudou ani sochy a busty slavných plemenných koní Generalissima XXIII. a Generalissima XXIX. Výstava potrvá do 8. ledna 2017.
Komplex hřebčína byl v roce 1995 spolu se základním kmenovým stádem starokladrubského koně prohlášen kulturní památkou, o sedm let později v 2002 se stal národní kulturní památkou. Kmenové stádo tvoří 65 klisen a čtyři hřebci v bílé barvě a stejný počet vraníků.