Více sbírkových předmětů než v minulosti ukazuje návštěvníkům zámek Kačina na Kutnohorsku, kde má pobočku Národní zemědělské muzeum. Umožnilo to dokončení nového depozitáře v Čáslavi. Po odstěhování zámeckých depozitních skladů se uvolnily prostory pro nové expozice, řekl při slavnostním zahájení výstav na Kačině generální ředitel Národního zemědělského muzea Zdeněk Novák.

Nové expozice na zámku se věnují šlechtickému divadlu, představují přírodní materiály používané při výrobě oděvů a obuvi, jako jsou len, vlna a konopí, ukazují příběh dřeva nebo skrytou krásu hmoty. Část nazvaná Kačina na dotek sází především na interaktivitu.
Některé z výstav už návštěvníci mohli vidět, dnešní slavnostní zahájení bylo opožděné kvůli pandemii. "Doplnili jsme také naše nové expozice, které jsou dole v zázemí zámku, které se věnují tomu, jak panství a zámek fungovaly v době hraběcí rodiny Chotků a jak oni hospodařili s lesem," uvedl ředitel kačinského muzea Pavel Douša.
Výstavba čáslavského depozitáře stála 122 milionů korun, většinu pokryla dotace z Integrovaného regionálního operačního programu. Jeho představení médiím je plánováno na 30. listopadu. Zemědělskému muzeu centrální depozitář chyběl a sbírkové předměty musely být uloženy na jednotlivých pobočkách. Dosavadní prostory navíc neumožňovaly efektivní ochranu sbírkových předmětů odpovídající zákonu.
Na Kačině se po dokončení depozitáře uvolnily prostory, které zaplnily prezentace sbírkových předmětů, jež návštěvníci dosud neviděli. "Nový depozitář v Čáslavi umožnil prezentovat mnohem více z Kačiny a mnohem více z dějin rodu Chotků," dodal Novák.*

Vloni v září zahájila svou činnost nová pobočka Národních zemědělského muzea v Ostravě – Dolních Vítkovicích. Muzeum vzniklo v místě dvou bývalých továrních hal a návštěvníci zde najdou expozice věnované potravinám a zemědělským strojům. Svoji činnost pobočka zahájila výstavou 50 let pivovaru Radegast v Nošovicích. Muzeum do budoucna chystá také řadu doprovodných akcí či lektorské vzdělávací programy pro školy. Bližší informace o plánech nové pobočky prozradil její ředitel Ivan Berger s tím, že jejich plánování komplikuje pandemie koronaviru.

"Po otevření pobočky se nám podařilo nalákat asi čtyři tisíce lidí. Když jsme měli otevřeno 14 dní před Vánocemi, tak přišlo jen asi 50 lidí. Tento pokles se však týkal i ostatních muzeí. Teď doufáme, že budeme moci otevřít na jaře a už se nezavře," uvedl. Velkou zásluhu na prvotní návštěvnosti má podle něj Moravskoslezský kraj, protože na září a říjen směřoval akci vstupy zdarma. "K této akci jsme se také připojili," sdělil Berger. "Po výstavě Radegastu bychom v příštím roce chtěli udělat výstavu o moderní technice, má pracovní název Zemědělství 4.0. Samozřejmě bychom rádi připravili více panelových výstav," doplnil. Co se týká expozice potravin, vedení muzea vybralo pro začátek známé produkty, jako jsou štramberské uši, hořické trubičky a podobně. "Připravujeme už i druhou sérii," podotkl ředitel. "Pokud by se muzeum mohlo otevřít na jaře, současnou prezentaci bychom nechali doběhnout do června a třeba od prázdnin bychom připravili další variantu," předpokládá.

 

Východočeské muzeum v Pardubicích otevře tento pátek výstavu Starokladrubský kůň – český národní poklad. Expozice chce vzdát hold tomuto jedinému živému tvoru na světě, který je památkově chráněn, uvedla Kateřina Procházková z muzea. Česká republika nyní usiluje o zařazení hřebčína v Kladrubech nad Labem na seznam světového kulturního a přírodního dědictví UNESCO.

V přednáškovém a multifunkčním sále představí muzeum historii i současnost nedávno zrekonstruovaného hřebčína a chovu starokladrubských koní. Hřebčín se od počátku specializuje na chov ušlechtilých koní pro ceremoniální zápřeže, běloušů a vraníků, původně starošpanělské a staroitalské krve.

Návštěvníci uvidí historická sedla a kočárové postroje, staré tisky, barokní grafiky a plastiky. Nejen odborníky zaujmou dobové chovatelské záznamy a plemenné knihy ze Státního oblastního archivu v Zámrsku. Nepřehlédnutelným exponátem je kůže významné chovné klisny Energiky, matky dvou plemenných hřebců, uvedla kurátorka Renáta Tetřevová. Chybět nebudou ani sochy a busty slavných plemenných koní Generalissima XXIII. a Generalissima XXIX. Výstava potrvá do 8. ledna 2017.

Komplex hřebčína byl v roce 1995 spolu se základním kmenovým stádem starokladrubského koně prohlášen kulturní památkou, o sedm let později v 2002 se stal národní kulturní památkou. Kmenové stádo tvoří 65 klisen a čtyři hřebci v bílé barvě a stejný počet vraníků.

Ministerstvo zemědělství se na 42. ročníku mezinárodním agrosalonu Země živitelka představuje informačním stánkem, umístěným v pavilonu T, i expozicí v pavilonu Z, která zahrnuje prezentaci Programu rozvoje venkova a místních akčních skupin. Agrosalon dnes v Českých Budějovicích zahájil ministr zemědělství Marian Jurečka. Ve spolupráci se Státním zemědělským intervenčním fondem je zajištěna i prezentace výrobců oceněných národní značkou kvality Klasa a projektu Regionální potravina. Informoval o tom mluvčí Ministerstva zemědělství Hynek Jordán.

Největší tuzemskou výstavu zaměřenou na zemědělství a venkov označil ministr Jurečka za jednu z nejdůležitějších akcí, která propaguje dobrou práci českých a moravských zemědělců a potravinářů a seznamuje s ní i veřejnost. Připomněl také, že pro podnikatele v zemědělství, lesnictví a potravinářství je připraveno přes pět miliard korun na projekty z Programu rozvoje venkova 2014–2020.

„Vyšli jsme vstříc požadavkům zemědělců a jako první na podzim vyhlásíme opatření na investice do zemědělského majetku, potravinářských podniků a lesního hospodářství. Dotace půjdou také na inovativní technologie v potravinářství nebo na budování lesních cest. Hlavním cílem je posílení konkurenceschopnosti a podpora sektorů, které by se bez podpory ocitly v tíživé situaci,“ řekl ministr zemědělství Jurečka.

Marian Jurečka zmínil rovněž jednání ministrů zemědělství zemí Visegrádské skupiny rozšířené o Bulharsko, Rumunsko, Slovinsko a Rakousko, které se konalo v předvečer zahájení výstavy Země živitelka. „Jedním z témat našeho setkání byla situace na trhu s mlékem, kdy se naši zemědělci potýkají se všeobecným poklesem cen mléka a mléčných produktů. Shodli jsme se proto na nutnosti společného postupu při jednáních o nástrojích pro řešení krizové situace v této oblasti. Výsledky včerejšího jednání představím 7. září na mimořádném setkání Rady EU a naše požadavky, částečně formulované ve společném dopise osmi ministrů členských států EU, který jsem začátkem srpna odeslal eurokomisaři pro zemědělství Philu Hoganovi, budu dál prosazovat,“ uvedl ministr Jurečka.

Při dnešním zahájení výstavy předal Marian Jurečka cenu ministra zemědělství pro mladé vědecké pracovníky a cenu ministra zemědělství za nejlepší realizovaný výsledek výzkumu a vývoje.

V informačním stánku se mohou návštěvníci seznámit s činností jednotlivých odborných úseků ministerstva zemědělství, ať už jde o potravinářství, dotace, lesní hospodářství či s prací resortních institucí. V neděli 30. srpna se koná Den zdraví, po celou dobu výstavy, tedy do 1. září, se mohou nejmenší návštěvníci zúčastnit soutěží s lesnickou tematikou.*

Všemi smysly si budou moci vychutnat návštěvníci hlavní expozici jarní etapy květinové výstavy Flora Olomouc, která má podtitul Smyslů plná zahrada. Letošního 36. ročníku výstavy se zúčastní 120 vystavovatelů z tuzemska i zahraničí. Jarní výstava Flora bude zahájena ve čtvrtek 23. dubna a potrvá do neděle 26. dubna.

Hlavní expozice v pavilonu A bude ve znamení květin různých tvarů a barev. Aranžéři použijí tisíce narcisů, tulipánů, hyacintů, modřenců, muškátů či petúnií. Rozkvetlou expozici provoní lilie, kosatce a frézie. Zahrada odpočinku, chutí a hudby bude doplněna vodními gejzíry, přehlídkou rododendronů, pokojových i masožravých rostlin, kaktusů a okrasných stromů, uvedl Vojtěch Zahradník z olomouckého výstaviště.
Dlouhým květinovým tunelem se návštěvníci dostanou do exotické krajiny Mexika plné kaktusů a tamní kultury. V této části expozice připravené ve spolupráci s mexickým velvyslanectvím nebude chybět ani typická mayská pyramida, dodal Zahradník.
Návštěvníci se budou moci naučit také rozeznávat zvuky zpěvných ptáků, odlišit vůni majoránky a oregana či si na speciálním panelu zrakového vnímání vyzkoušet, jaké barevné kombinace by slušely květinovému záhonu. Připraveny budou i ochutnávky pálivých chilli papriček.

Pavilon E olomouckého výstaviště se promění v unikátní výstavu bonsají, na které bude představen projekt 100 borovic. Borovice pocházejí z různých míst Evropy a jsou cenné i tím, že pocházejí z lokalit, na nichž by byly vzhledem k výstavě silnic, dálnic, lanovek nebo protipožárních lesních koridorů zlikvidovány. Díky projektu se je podařilo zachránit, uvedl Zahradník. V pátek 24. dubna bude připravena večerní prohlídka vyzdobeného pavilonu A.
Jarní etapu Flory tradičně doplní veletrh zahradní mechanizace Hortifarm a jarní zahradnické trhy. Na obě akce dorazí asi 330 prodejců. Zahrádkáři a kutilové si budou moci vybrat z pestré nabídky květin, zeleniny, semen, okrasných rostlin, školkařských výpěstků či zahradnických pomůcek.
Těžiště letošního ročníku Flory bude opět v pavilonu A, který byl v roce 2013 zrekonstruován. Loni jarní etapu výstavy vidělo přes 75 000 lidí. Počet návštěvníků ve srovnání s rokem 2013 vzrostl o 17 000, vedení výstaviště to přičetlo atraktivním expozicím i opravenému pavilonu A.*

Státní podnik Lesy České republiky bude svoji činnost prezentovat na 13. ročníku mezinárodního lesnického a mysliveckého veletrhu Silva Regina 2014 v Brně od neděle 30. března do čtvrtka 3. dubna. Expozici Lesů ČR návštěvníci najdou v přízemí pavilonu Z. Veletrh je významnou přehlídkou lesnického odvětví a myslivosti.

Lesy ČR ve své expozici přiblíží vybraná témata ze své činnosti – myslivost či podporu a zachování ohrožených druhů zvěře. Mezi nejzajímavější vystavované exponáty bude patřit nejsilnější trofej prasete divokého uloveného v oboře Sedlice v roce 2013 nebo silné trofeje muflona či jelena evropského. K vidění budou rovněž další exponáty seznamující návštěvníky se vzácnými druhy zvěře, jako jsou kozy bezoárové, tetřev hlušec či bílý jelen, jejichž chovu se Lesy ČR aktivně věnují.

Současně bude představen Program 2020 – zajištění cílů veřejného zájmu u Lesů ČR. Tímto programem Lesy ČR podporují a rozvíjejí veřejně prospěšné funkce lesů – obnovují a udržují turistické cesty, naučné stezky, odpočinková místa, studánky, kulturní památky nebo realizují opatření na ochranu biologické rozmanitosti v lesích.

Návštěvníci výstavní expozice LČR se mohou těšit i na konkrétní ukázky lesní pedagogiky připravované přímo zaměstnanci podniku – například prezentaci dravců a sov, soutěže o drobné ceny a podobně.

U příležitosti konání veletrhu zástupci Ministerstva zemědělství, Lesů ČR a řady lesnických organizací podepíší v neděli 30. března dokument nazvaný Akční plán k Jednotnému postupu pro realizaci lesní pedagogiky u lesnických subjektů na období 2014-2016.

Lesy ČR se dlouhodobě podílejí na lesnické osvětě, v roce 2013 uspořádaly celostátně téměř 900 akcí se zaměřením na lesní pedagogiku, kterých se zúčastnilo více než 100 000 dětí a dospělých. Stovky populárně naučných akcí pro širokou veřejnost Lesy ČR uspořádají také v roce 2014, jejich konání bude v předstihu avizováno na internetových stránkách podniku http://www.lesycr.cz.*

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down