Hlavní expozici podzimní Flory Olomouc ozdobí 40 tun zeleniny a ovoce

Bezmála 40 tun zeleniny a ovoce z tuzemských polí a sadů bude letos zdobit hlavní expozici podzimní výstavy Flora Olomouc – Hortikomplex, kterou příští týden od čtvrtka do neděle ožije areál Výstaviště Flora. Návštěvníci s výpěstky ovocnářů a zelinářů budou moci v předsálí hlavního pavilonu A koupit. Novinářům to řekla ředitelka Výstaviště Flora Eva Fuglíčková. Součástí podzimní výstavy budou tradičně zahradnické trhy, festival gastronomie a nápojů Olima i mezinárodní včelařská výstava Hanácká včela.

Podzimní Flora připomene letošní 200. výročí narození Gregora Mendela, který objevil základní principy dědičnosti. Hlavní expozice v pavilonu A ponese název Plody otce genetiky. Jejími autory jsou floristé Pavlína Švecová a Zdeněk Kupilík. Hlavní pavilon A díky nim připomene Mendelovo působiště – augustiniánský klášter v Brně, jemuž vévodí bazilika Nanebevzetí Panny Marie postavená ve stylu slezské gotiky.
"Hlavní expozici, kterou financuje město Olomouc, budou coby připomínka Mendelovy vědecké práce doplňovat vědecko-výzkumné laboratoře. Interaktivní a hravou formou se zde představí významná vědecká pracoviště, která se věnují genetice a šlechtění, zemědělskému výzkumu a péči o genetické zdroje nejrůznějších kulturních plodin," uvedla Fuglíčková.
Na galerii pavilonu A pak bude připravena prezentace členů sdružení pěstitelů a zpracovatelů léčivých, aromatických a kořeninových rostlin PELERO CZ. Souběžný festival gastronomie a nápojů Olima 2022 zahrnuje soutěž kuchařů a cukrářů Gastro Olomouc Olima Cup, soutěžní klání o nejlepší marmeládu Flora džem, mezinárodní Grand Prix ovocných destilátů Flora košt či soutěž Flora mošt. Podzimních zahradnických trhů se letos zúčastní 150 prodejců s nabídkou výpěstků, nářadí pro kutily či zahradnických a domácích potřeb.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down