Myslivci budou protestovat kvůli drahým nájmům honiteb státních lesů

Myslivecké spolky, které hospodaří v honitbách státního podniku Lesů ČR, budou  protestovat před Ministerstvem zemědělství. Chtějí upozornit na vysoké nájmy honiteb, které považují za neúnosné. Chtějí, aby se nájmy stanovovaly podle nákladů, které myslivci mají. Řekl to předseda Svazu mysliveckých sdružení v Lesích ČR Josef Zibner. Očekává, že protestu se zúčastní desítky lidí.

Spolky sdružené ve svazu se věnují myslivosti hlavně jako zájmové činnosti. "Chceme zachovat spolkovou občanskou myslivost v honitbách Lesů ČR," uvedl Zibner. Spolky podle něj nelze vystavovat tržnímu prostředí, protože jejich činností není pouze takzvaná lovecká turistika, ale myslivci v honitbách hospodaří a starají se o ně. "Budují posedy, krmelce, přikrmují zvěř a starají se o ní a redukují stavy," řekl. Zmínil také, že podmínky pro myslivost jsou těžké například kvůli těžbě, kvůli které zvěř migruje.
Spolků typu, který zastupuje svaz, je podle Zibnera zhruba 300 a užívají třetinu honiteb Lesů ČR. Ve sdružení je nyní 16 členů. Nájemné je podle něj předražené nejméně o 50 procent. Hlavním cílem spolků je proto změnit metodu, kterou se výše nájemného stanovuje, řekl Zibner.
Uvedl, že metodu stanovování nájmů podle nákladů spolků navrhovali poslanci při schvalování poslední novely mysliveckého zákona v roce 2001, ustanovení ale nepodpořil senátní výbor. Spolky podle Zibnera v současnosti již nemají dostatek peněž a nájemné tvoří zhruba 80 procent jejich nákladů, které jsou přitom výrazně vyšší než jejich výnosy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down