Myslivci odstřelili prvního divočáka uvnitř ohradníků na Zlínsku

Myslivci odstřelili prvního divočáka ve vysoce rizikové oblasti nákazy africkým morem prasat na Zlínsku, kterou lemují pachové a elektrické ohradníky. Zhruba 110 kilogramů vážící bachyni ulovili v sobotu ráno v katastru Klečůvky, místní části Zlína. Výsledky testů na přítomnost nákazy v těle zvířete ještě nejsou známy. Řekl to dnes ředitel krajské veterinární správy František Mahdalík.

Odstřel divočáků v takzvané červené zóně, kterou kromě vysoce rizikové oblasti tvoří i několik okolních honiteb, povolili veterináři před dvěma týdny. Dosud na tomto území bylo zastřeleno celkem devět kusů černé zvěře. Součástí této oblasti je právě i vnitřní lokalita vymazená ohradníky, kde se v sobotu podařilo ulovit první zvíře. Zatímco ve vysoce rizikové oblasti smějí myslivci lovit pouze dospělé kusy, ve zbývající části červené zóny je povolen i odstřel lončáků a selat.

Odstřel prasat v červené zóně dosud zajišťovali pouze proškolení myslivci. Dnešním rozhodnutím vlády se k nim do týdne připojí také policisté. „Naším cílem je pomoci místním myslivcům snížit počty prasat v postižené oblasti na minimum v co nejkratším čase,“ uvedl ministr zemědělství Marian Jurečka.

Do klecí nainstalovaných v ohnisku nákazy myslivci zatím odchytili 19 divočáků. Ve všech případech šlo o selata. Naposledy byli úspěšní v pátek, kdy podle Mahdalíka odchytili čtyři selata ve Zlíně-Lužkovicích a další tři ve Zlíně-Klečůvce. „Na výsledky vyšetření těchto kusů na přítomnost afrického moru prasat čekáme,“ sdělil Mahdalík.*

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *