Mzdy v zemědělství porostou méně

Tarifní mzdy zaměstnanců v zemědělství letos porostou v průměru o 3,52 procenta. Předpokládá to vyšší kolektivní smlouva, kterou dnes podepsali zástupci agrárních odborů a zemědělských podnikatelů. V loňské kolektivní smlouvě byl uveden průměrný růst platů o 7,2 procenta.

Růst tarifů má být vyšší u dělnických profesí, u nichž se platy meziročně zvednou v průměru o 4,46 procenta, u vyšších platových tříd mají mzdy vzrůst o 2,6 procenta. „V absolutní částce je to víc, protože dělnických profesí je víc,“ uvedl předseda zemědělských odborů Bohumír Dufek s tím, že v rámci situace odbory zřejmě dosáhly maxima možného.
Obě strany se totiž dlouho nemohly na nové kolektivní smlouvě dohodnout. Českomoravská agrární konfederace zastupující zemědělské podniky totiž trvala na zachování mezd na loňské úrovni. Svůj postoj zdůvodňovala problémy podniků, které prohloubila finanční krize. Odbory návrh odmítaly přijmout, neboť by tím poklesl reálný příjem pracovníků v odvětví.
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského neznamená zvýšení základních tarifů skutečný nárůst průměrných mezd v oboru o dohodnuté procento. „Naprostá většina podniků má k základní sazbě prémiové složky, které budou závislé od hospodářského výsledku zemědělských podniků,“ vysvětlil Jirovský. V současné situaci, kdy má řada podniků vážné problémy se zajištěním finančních toků, podle něj zůstanou veškeré mimotarifní složky platu závislé na hospodaření podniků. Závazek platového růstu podle Jirovského situaci podnikatelů zkomplikuje, firmy si však zároveň uvědomují nutnost udržení dobrých pracovníků v oboru
Reálně by si v letošním roce měli zaměstnanci v zemědělství platově polepšit zhruba o 1,5 procenta; většina ekonomů totiž odhaduje, že meziroční míra inflace by se v roce 2009 měla pohybovat kolem dvou procent.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *