Mzdy zemědělců se mají letos zvednout v průměru asi o 7,5 procent

Mzdy v zemědělství by měly letos vzrůst v průměru zhruba o 7,5 procenta. Podle kolektivních smluv, které podepsal Odborový svaz pracovníků zemědělství a výživy - Asociace svobodných odborů se zaměstnavatelskými svazy – měly by se mzdy v zemědělství v letošním roce zvednout v průměru asi o 7,5 procenta a od července navíc dalšího půl procentního bodu, uvedl předseda odborového svazu Bohumír Dufek.

Původně, před koncem minulého roku, odbory se Zemědělským svazem uzavřely kolektivní smlouvu, která zaručuje průměrný vzestup od ledna o 7,1 procenta a od července posílení o dalších 0,5 procentního bodu. Podle předsedy Českomoravského svazu zemědělských podnikatelů Zdeňka Koubka je to rozumný kompromis. Dodal, že požadavky odborů byly vyšší.
Předseda Zemědělského svazu Miroslav Jirovský již dříve uvedl, že odboráři předpokládali větší vzestup mezd. Zemědělské podniky ale podle něj mají problémy s tokem hotových peněz, protože dotace po vstupu do EU přicházejí až koncem roku, a proto na výraznější navýšení nemohly přistoupit. Jde podle něj o to, aby se nerozšiřoval rozdíl proti průměru národního hospodářství. Průměrná měsíční mzda předloni v Česku činila 18 035 korun, v agrárním sektoru to bylo pod 13 000 korun.
Podle uzavřených smluv dále zaměstnavatel poskytne zaměstnancům příspěvek na penzijní připojištění nebo na životní pojištění a u výpovědí při organizačních změnách se zvýší odstupné.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *