MZe bude v příštím roce hospodařit s 58,5 mld. Kč, zvýší se mu letošní výdaje

Ministerstvo zemědělství bude v příštím roce hospodařit s výdaji 58,5 miliardy korun, což je o 3,1 miliardy korun více proti rozpočtu schválenému na letošní rok. Ministr zemědělství Miroslav Toman s návrhem souhlasil, uvedli dnes po jednání s ministryní financí Alenou Schillerovou.

Dojednal však již avizovaný nárůst letošních výdajů například na odškodnění vlastníků lesů za sníženou cenu dříví kvůli přetlaku na trhu v souvislosti s kůrovcovou kalamitou o dvě miliardy Kč nebo odškodnění zemědělců po tornádu za miliardu. Jednal také o kofinancování evropského Programu rozvoje venkova na příští programovací období po roce 2022.
Ministr před jednáním nechtěl vůbec své záměry na zvyšování rozpočtu komentovat. Pravidlem posledních let bývá, že rozpočet jeho úřadu je zvyšovaný po schválení Poslaneckou sněmovnou, většinou o peníze na vodohospodářskou infrastrukturu či právě o peníze pro lesníky. Další peníze by měli lesníci získat z vnitřních zdrojů ministerstva, celkem tak půjde podle Tomana o 3,5 miliardy Kč.
"Dohodli jsme se, že z letošního rozpočtu budou na boj s kůrovcem poskytnuty dvě miliardy Kč, na tornádo, jak řekl pan ministr až do výše miliardy korun, škody se stále dosčítávají," řekla po jednání Schillerová.
Toman se s ministryní také bavil o podzimním kole Programu rozvoje venkova, kde již ministerstvo avizovalo, že chce přerozdělit 1,2 miliardy korun. Peníze mají jít na zlepšení stavu lesů. Peníze z programu dlouhodobě klesají, nyní jde již o 13. kolo.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down