MZe: Centrální registr psů by měli spravovat soukromí veterináři

Ministerstvo zemědělství v novele veterinárního zákona, kterou poslalo do meziresortního připomínkového řízení, navrhuje, aby centrální evidenci psů spravovala Komora veterinárních lékařů ČR (KVL), nikoli Státní veterinární správa. Stát tak ušetří proti předchozím odhadům desítky milionů korun, sdělil mluvčí resortu Vojtěch Bílý.

Od letošního roku je v platné legislativě napsáno, že centrální registr psů vznikne od roku 2022. Poslanci, kteří tuto změnu ve sněmovně do veterinárního zákona dostali, ale předpokládali, že centrální evidenci psů bude mít pod sebou Státní veterinární správa. Ministerstvo zemědělství již dříve odhadlo náklady na vytvoření registru na 50 až 60 milionů korun. V současné novele však počítá ministerstvo s tím, že se tato povinnost přesune pod soukromé veterináře sdružené v Komoře veterinárních lékařů.

Mluvčí ministerstva sdělil, že o převodu povinnosti bylo rozhodnuto po jednání mezi ministerstvem, státními veterináři a komorou. Hlavním důvodem je podle něj možnost vedení evidence v rámci už existujícího informačního systému PetPasů, včetně využití existujících dat. Registr by tak nemusel stát desítky milionů korun, náklady by se snížily na stovky tisíc korun ročně, což by platilo ministerstvo. Majitelé psů by také nemuseli navíc k veterináři, protože zápis psa do registru by se mohl stát například při přeočkování psa proti vzteklině.

Komora s návrhem podle svého viceprezidenta Karla Daniela souhlasí.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down