MZe chce na nová protipovodňová opatření dát 4,6 miliardy Kč

Ministerstvo zemědělství chce do roku 2024 přerozdělit na protipovodňová opatření v další etapě protipovodňového programu 4,6 miliardy korun. Peníze mohou dostat obce nebo správci toků, jako jsou státní podniky Povodí či Lesy ČR. Úřad o tom informoval v tiskové zprávě. Výše podpory bude mezi 70 až 95 procenty stavebních nebo projektových nákladů. Stát chce například podpořit budování poldru Kutřín na vodním toku Krounka v povodí Labe.

"Plánujeme vybudovat například poldr Kutřín na vodním toku Krounka v povodí Labe s předpokládanými náklady téměř půl miliardy korun, dílčí opatření v povodí horního toku řeky Opavy za přibližně miliardu nebo protipovodňové opatření v Hranicích na Moravě a Husinci či rekonstrukci vodního díla Jezeří," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman.
Peníze půjdou na budování nových zadržovacích prostorů, na úpravu již existujících nádrží na výstavbu ochranných hrází nebo na zvyšování kapacity koryt.
Nyní dobíhá předchozí, třetí etapa programu. Stát předpokládá, že do konce etapy v roce 2019 dosáhne podpora až skoro tří miliard korun. "Tato etapa je přednostně zaměřena na opatření zajišťující retenci – zadržení vody v poldrech a vodních nádržích a současně také na nezbytná opatření podél vodních toků. Mezi významné akce patří například vybudování suché nádrže Jelení, zvýšení retence vodního díla Šance nebo zvýšení kapacity koryta řeky Moravy v Olomouci," dodal mluvčí resortu Vojtěch Bílý.
Zástupci státu dlouhodobě zdůrazňují, že sucho a povodně jsou "dvě strany jedné mince", například kvůli nedostatečné schopnosti půdy zadržet vodu, kterou potom při nárazových deštích pouští do vodních toků. Například o peníze na využívání dešťové vody v dotačním programu Dešťovka, který patří pod ministerstvo životního prostředí, můžou od října žádat i majitelé rekreačních zařízení, jako jsou chaty a chalupy.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down