27.04.2005 | 01:04
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe chce uspořit zrušením šesti zbytkových státních statků

Vláda dnes rozhodla o tom, že ministerstvo zemědělství zruší do konce roku 2006 zhruba šest ze sedmi zbytkových státních statků, které ještě nejsou v zániku. Tyto podniky řeší restituce, dokončují privatizaci státního majetku v resortu MZe a dohledávají a vypořádávají majetek po zaniklých organizacích. Dalším omezením počtu státních statků se podle ministerstva uspoří režijní a mzdové náklady.

Státní statky nejsou příjemci žádných podpor. Peníze získávají prodejem státního majetku, k němuž vykonávají právo hospodaření. Jejich hospodaření je podle MZe uspokojivé, s výjimkou Zemědělského podniku Razová, který je převážně financován z prostředků Fondu národního majetku. Má být zachován do doby dořešení soudního sporu o náhradu škody, kterou údajně způsobil jeden z jeho právních předchůdců. U zbývajících šesti podniků MZe předpokládá postupné uvedení do likvidace.
Tyto zbytkové státní statky mají v dlouhodobém majetku převážně pozemky nezemědělského charakteru, které nebyly předmětem privatizace. Podniky hospodaří s velkým počtem pozemkových parcel, většinou malých rozměrů. Prodej představuje nezanedbatelné náklady při nízké míře ziskovosti.
Vedle zmíněných podniků nyní určených ke zrušení, je šestnáct zbytkových státních statků nyní v konkurzu a dalších jedenáct v likvidaci.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down