24.11.2004 | 03:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe chce zjednodušit systém v poskytování zemědělských podpor

Ministerstvo zemědělství navrhuje vypracovat nové nařízení, které by od roku 2005 jednotně stanovilo podmínky pro výplatu zjednodušené přímé platby na plochu (SAPS) i pro doplňkové přímé platby z národních prostředků (top-up). Toto nařízení by nepochybně snížilo administrativní náročnost a omezilo výskyt chyb v žádostech o podporu ze strany žadatelů, informoval mluvčí MZe Martin Severa.

Vznik navrhovaného nařízení však závisí od schválení příslušného nařízení Rady EU, které však není dosud k dispozici. V souladu s nařízením, které navrhuje MZe, by měl každý zemědělec možnost podat do 15. 5. 2005 pouze jednu společnou žádost na SAPS i top-up. Podmínky by měly být obdobné jako v současně platném nařízení vlády, které vymezovalo podmínky pro poskytnutí jednotné platby na plochu zemědělské půdy v roce 2004 (NV č. 243/2004 Sb.), sdělil Severa. U platby na zemědělskou půdu bude podle něj stanovena společná podmínka, aby předmětná půda byla k 30. dubnu 2005 vedena v evidenci půdy podle uživatelských vztahů (LPIS) a byla žadatelem zemědělsky obhospodařována v období od 1. května 2005 do 31. srpna 2005. Dalším požadavkem bude především závazek k dobrému zemědělskému a environmentálnímu hospodaření. O dalším postupu prací a přesném vymezení obsahu nařízení vlády budeme veřejnost včas informovat.
Návrh rozpočtu na platby SAPS z prostředků EU pro rok 2005 činí pro ČR 249,4 milionu eur. Uvedený rozpočet sestavila Evropská komise na základě finančních nároků ČR pro přímé platby a odráží i změny v dotační politice společné zemědělské politiky (SZP EU), dané její reformou z roku 2003. V roce 2004 činil rozpočet na výplatu SAPS z prostředků EU částku 198,4 mil. eur, připomněl mluvčí.
Severa upozornil všechny žadatele, že s přechodem na principy SZP EU již nebude možné vyplácet od roku 2005 zálohy plateb. Přímé platby na plochu i doplňkové přímé platby budou poskytovány současně, a to pravděpodobně od 1. prosince příslušného roku do 30. dubna roku následujícího.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down