11.10.2023 | 03:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe: ČR bude moci do Uzbekistánu vyvážet násadová vejce a býčí inseminační dávky

Čeští zemědělci budou moci nově vyvážet do Uzbekistánu násadová vejce a býčí inseminační dávky. Umožní to dohoda, kterou uzavřel ministr zemědělství Marek Výborný (KDU-ČSL) s uzbeckým ministrem zemědělství Azizem Voitovem. V tiskové zprávě to uvedlo ministerstvo zemědělství (MZe). Násadová vejce jsou již oplozená.

Garance SVS

Státní veterinární správa - logo

Veterinární osvědčení pro vývoz z ČR podepsal se svým uzbeckým protějškem také ředitel Státní veterinární správy (SVS) Zbyněk Semerád. "Předcházely mu téměř dva roky intenzivní práce mých kolegů, pracovníků SVS. Systém veterinárního dozoru je u nás velmi propracovaný, jeho fungování jsme detailně vysvětlili i uzbecké straně. Dokážeme tak garantovat vysokou kvalitu české produkce pro zahraniční odběratele, což je pro obchod zásadní," řekl.

Byznysové fórum

Podle Výborného se českým producentům otevírá velmi zajímavý a bohatý trh. Ministerstvo uvedlo, že na byznysovém fóru v Taškentu se představilo 40 českých firem z oblasti zemědělství, potravinářství nebo zemědělské techniky. Uzbecký ministr Voitov vidí příležitost ke spolupráci s českými firmami i v oblasti technologií pro šetrné nakládání s vodou nebo zvýšení mechanizace v zemědělství. Uzbekistán na to poskytuje finanční pobídky, sdělilo MZe.

Ministerstvo také uvedlo, že zemědělství v Uzbekistánu je stále na nízké úrovni a pracuje v něm 3,6 milionu lidí. To odpovídá deseti procentům populace. "Uzbecká strana má zájem také o technologie pro skleníky nebo větší spolupráci mezi univerzitami v oblasti vědy, výzkumu a inovací. Pan ministr Voitov zmínil například možnost společných projektů v oblasti šlechtění vinné révy," doplnil Výborný. Uzbekistán má zájem mimo jiné o vývoz sušeného ovoce do ČR, v čemž patří k největší světovým producentům.

Česká zahraniční delegace navštívila tento týden také Kazachstán. Podle MZe může v příštích letech českým firmám nabídnout příležitosti pro export vzhledem k tomu, že země plánuje otevřít 120 farem zaměřených na produkci mléka, kde by se mohlo chovat až 55 000 dojnic. Ministerstvo uvedlo, že tamní vláda chce letos i příští rok na podporu zemědělství v Kazachstánu dát v přepočtu až pět miliard korun.

Výborný měl být na zahraniční cestě až do pátku. Po dohodě s ministryní obrany Janou Černochovou (ODS) rozhodl o okamžitém ukončení podnikatelské mise do Uzbekistánu, oznámil a sociální síti X. "Vracíme se do Prahy, letadlo bude k dispozici pro evakuaci českých občanů z Izraele," napsal.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down