22.05.2002 | 10:05
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe hodlá zvýšit dotovanou výrobu škrobu

Ministerstvo zemědělství hodlá zvýšit státem podporovanou výrobu bramborového škrobu o 15 na 45 tisíc tun, a sjednotit tak objem dotované produkce s kvótou, kterou Česká republika požaduje po vstupu do Evropské unie. Informovalo o tom tiskové oddělení MZe.

Novelu nařízení, na jehož základě stát subvencuje zpracování brambor a pšenice na škrob a také vývoz výrobků z bramborového škrobu, dnes projedná vláda. "Vzhledem k tuzemské spotřebě, která více než dvojnásobně překračuje množství požadované v pozičním dokumentu, je třeba objem podporovaného škrobu zvýšit," uvedlo MZe v důvodové zprávě. V předchozích letech byla v tuzemsku výroba bramborového škrobu na nedostatečné úrovni vzhledem k požadované kvótě. Například v roce 2000 se vyrobilo zhruba 24 tisíc tun této komodity. Odbytové možnosti českých výrobců byly podle MZe značně omezeny hlavně dovozy silně dotovaných výrobků ze škrobu ze zemí EU. Navrhovaná úprava nebude mít dopad na státní rozpočet a předpokládá stejně jako dosavadní nařízení na podporu zpracování brambor na škrob 45 miliónů korun ročně. Kabinet schválil podporu zpracování brambor a pšenice na škrob loni v dubnu. Cílem nařízení je stabilizovat pěstování brambor a pšenice pro výrobu škrobu a také příslušný zpracovatelský průmysl

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down