13.01.2009 | 02:01
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe jedná o situaci kolem mléka

Ministerstvo zemědělství pokračuje v intenzivních jednáních o řešení kritické situace v sektoru mléka. 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč dnes jednal s prezidentem Potravinářské komory ČR Miroslavem Tomanem o zemědělských prioritách a programu českého předsednictví, včetně aktuální situace v odvětví mléka. Ministr zemědělství Petr Gandalovič se už včera večer sešel se zástupci obchodních řetězců. Agroweb o tom informoval tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček.

Podle jeho slov je ministr jako předseda jednání rady ministrů příští týden v Bruselu připraven poskytnout tématu odpovídající prostor.
Situaci na trhu s mlékem Gandalovič od počátku označuje za velmi vážnou, proto se ji snaží řešit už od poloviny prosince. Už v průběhu minulého týdne se setkal se zástupci Agrární komory, České asociace soukromého zemědělství, ale také se zástupci zpracovatelů a obchodních řetězců, kteří na včerejším jednání potvrdili ochotu a připravenost k projednání konkrétních návrhů, které by zvýšily prodej či prodejnost mléčných výrobků a pomohly tak řešit stávající odbytovou krizi v tomto sortimentu na českém trhu.
Vorlíček uvedl, že další jednání probíhají nebo budou následovat, a to na úrovni ministra i jeho náměstků. O vážnosti situace také ministr Gandalovič informoval eurokomisařku Mariann Fischer Boel na zasedání Evropské komise v Praze 7. ledna.
„Jako předsednická země chceme dát jednáním o situaci v mléčném sektoru maximální prostor a pozornost na jednání rady ministrů v Bruselu 19. ledna. Vzhledem k závažnosti celé problematiky předpokládáme, že některá z členských zemí EU téma podpory sektoru otevře,“ uvedl ministr.
„Jsem rád, že se jednání o situaci v mléčném sektoru dostane v Bruselu zasloužené pozornosti, a doufám, že ministr Gandalovič bude mít na zřeteli zájmy zpracovatelů,“ podotkl prezident Toman.
MZe v uplynulých dnech už oznámilo konkrétní kroky a nástroje, které by měly přispět k řešení. „Prostřednictvím Podpůrného a garančního lesnického a rolnického fondu připravuje ministerstvo zemědělství finanční pomoc pro zemědělce ve výši 300 miliónů korun na podporu národních garančních programů,“ doplnil 1. náměstek Ivo Hlaváč.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down