MZe jedná o situaci kolem mléka

Ministerstvo zemědělství pokračuje v intenzivních jednáních o řešení kritické situace v sektoru mléka. 1. náměstek ministra zemědělství Ivo Hlaváč dnes jednal s prezidentem Potravinářské komory ČR Miroslavem Tomanem o zemědělských prioritách a programu českého předsednictví, včetně aktuální situace v odvětví mléka. Ministr zemědělství Petr Gandalovič se už včera večer sešel se zástupci obchodních řetězců. Agroweb o tom informoval tiskový mluvčí MZe Petr Vorlíček.

Podle jeho slov je ministr jako předseda jednání rady ministrů příští týden v Bruselu připraven poskytnout tématu odpovídající prostor.
Situaci na trhu s mlékem Gandalovič od počátku označuje za velmi vážnou, proto se ji snaží řešit už od poloviny prosince. Už v průběhu minulého týdne se setkal se zástupci Agrární komory, České asociace soukromého zemědělství, ale také se zástupci zpracovatelů a obchodních řetězců, kteří na včerejším jednání potvrdili ochotu a připravenost k projednání konkrétních návrhů, které by zvýšily prodej či prodejnost mléčných výrobků a pomohly tak řešit stávající odbytovou krizi v tomto sortimentu na českém trhu.
Vorlíček uvedl, že další jednání probíhají nebo budou následovat, a to na úrovni ministra i jeho náměstků. O vážnosti situace také ministr Gandalovič informoval eurokomisařku Mariann Fischer Boel na zasedání Evropské komise v Praze 7. ledna.
„Jako předsednická země chceme dát jednáním o situaci v mléčném sektoru maximální prostor a pozornost na jednání rady ministrů v Bruselu 19. ledna. Vzhledem k závažnosti celé problematiky předpokládáme, že některá z členských zemí EU téma podpory sektoru otevře,“ uvedl ministr.
„Jsem rád, že se jednání o situaci v mléčném sektoru dostane v Bruselu zasloužené pozornosti, a doufám, že ministr Gandalovič bude mít na zřeteli zájmy zpracovatelů,“ podotkl prezident Toman.
MZe v uplynulých dnech už oznámilo konkrétní kroky a nástroje, které by měly přispět k řešení. „Prostřednictvím Podpůrného a garančního lesnického a rolnického fondu připravuje ministerstvo zemědělství finanční pomoc pro zemědělce ve výši 300 miliónů korun na podporu národních garančních programů,“ doplnil 1. náměstek Ivo Hlaváč.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *