MZe nemá pozitivní vliv na Světovou deklaraci pro welfare zvířat

Společnost pro zvířata vyjadřuje znepokojení nad tím, že Ministerstvo zemědělství ČR (MZe) má zastupovat Českou republiku a Evropu v přípravném výboru pro schválení Světové deklarace pro welfare zvířat OSN. Ministerstvo dlouhodobě ve svém resortu toleruje veliké počty úhynů a strádání hospodářských zvířat. Svou prací proti tomu nezasáhlo a další hynutí a týrání zvířat podporuje svoji dotační činností a nedostatečnou kontrolou, míní Jaromíra Horáková ze Společnosti pro zvířata.

Velké úhyny dobytka jsou oficiálně zjistitelné z vyšetřování skotu z důvodu BSE, upozorn ila Horáková. Od 1. února 2001 do 30. června 2005 bylo na BSE vyšetřeno 780 941 ks dobytka, z toho 89 746 bylo uhynulých na farmách a 164 568 kusů ukončilo svůj život na nutných porážkách. Obě poslední čísla tvoří 32,5 % z dobytka, se kterým se nezacházelo dobře nebo trpěl nemocí nebo zraněním, vyčíslila Společnost pro zvířata.
V první polovině loňského roku to bylo dokonce 35, 8 % uhynulých či strádajících zvířat. Celkem 84 143 zvířat bylo vyšetřeno na BSE, z toho 16 856 bylo uhynulých na farmách, 13 324 bylo poraženo na nutných porážkách, dodala Horáková.
Společnost pro zvířat se obává toho, že pokud bude Českou republiku a následně i celou Evropu reprezentovat pro welfare zvířat taková vládní instituce, hrozí znevážení myšlenek světové deklarace a snížení jejího vlivu na instituce a ostatní vlády zemí světa a v konečném důsledku hlavně na možnost zlepšení života zvířat a jejich ochranu.

Napsat komentář

Vaše emailová adresa nebude zveřejněna. Vyžadované informace jsou označeny *