24.08.2006 | 01:08
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe nesouhlasí s tvrzením, že bude chybět polovina domácí potřeby brambor

Na domácím trhu bude letos chybět zhruba polovina brambor. Meziročně totiž klesla plocha o šest tisíc hektarů na třicet tisíc hektarů, uvedl předseda Regionální agrární komory Ostravsko František Mariánek. Podle ministerstva zemědělství ale není úbytek tak velký, plochy brambor klesly z loňských 36 tisíc na 31 500 hektarů. Navíc sklizeň v září a říjnu ještě ovlivní počasí, uvedl Jiří Felčárek z MZe s tím, že dělat závěry je předčasné.

Kdyby se plochy stále trvale snižovaly, tak za pár let by se v ČR brambory nepěstovaly, míní Mariánek. Ke konzumaci podle něj zbývá jen 21 tisíc, protože sadbové brambory tvoří asi 3700 hektarů a kolem 6000 hektarů jsou průmyslové brambory.
Domácí potřeba brambor podle Mariánka dosahuje 750 tisíc tun. Průměrný hektarový výnos dosáhne letos asi jen 18 tun a bude na trhu chybět polovina brambor. Chybějící brambory nahradí dovozové, které nemají potřebnou kvalitu a jsou drahé, uvedl.
Ministerstvo zemědělství letošní sklizeň prozatím odhaduje asi na 800 tisíc tun brambor, což je pod průměrem posledních let. Resort však nesouhlasí s tím, že bude chybět polovina domácí potřeby. Z hektaru by se mělo sklidit podle ministerstva v průměru 25,3 tuny, což by byl po loňských 28 tunách druhý nejvyšší výnos od roku 1993. Zlepšuje se totiž technologie domácích pěstitelů, jednak nepříznivé horko a sucho v červenci vystřídaly v srpnu deště, což byl z hlediska brambor pozitivní obrat, sdělil Felčárek.
Mariánek poukázal na růst ceny brambor. V minulosti se podle něj kilogram brambor prodával za tři až čtyři koruny, teď už stojí osm až deset korun. Obává se, že se dostaneme do situace, že v zimě nebo předjaří vyjdou brambory dráž než pomeranče.
Předseda ostravské regionální agrární komory podotkl, že brambory přestaly být pro české farmáře zajímavé, protože jejich výroba byla ztrátová. Poukázal na to, že z mapy zemědělců zmizely tradiční bramborové regiony, jako byl například Moravskoslezský kraj. Například v okrese Opava bylo v minulosti kolem 3000 hektarů brambor, dnes je tam asi desetina, podobné to je na Bruntálsku, Novojičínsku a Frýdecko-Místecku, což jsou okresy, kde se pěstovalo velké množství brambor. Před patnácti lety tvořil podíl bývalého Severomoravského kraje kolem 12 tisíc hektarů, dnes je to ani ne tisíc hektarů. Podle Mariánka se pěstování brambor vzdala také dříve vyhlášená bramborářská oblast Vysočina. Dodal, že plochy tam ustupují řepce, protože tato plodina, když se trochu slušně urodí, přináší zisk, zatímco brambory přinášejí ztrátu

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down