02.11.2004 | 05:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe očekává, že v intervenčních skladech skončí až 20 procent sklizeného obilí

Podle odhadů ministerstva zemědělství může skončit až pětina z letošní úrody obilovin v tzv. intervenčním nákupu, který v pondělí zahájil Státní zemědělský intervenční fond podle pravidel Evropské komise.

Nákup má za cíl odčerpat z trhu přebytky obilí. Jeho úroda letos výrazně stoupla zhruba na 8,3 milionu tun. Fond má zatím smluvně zajištěny sklady na 380.000 tun, nákup může být až 1,8 milionu tun. Letošní sklizeň podle Hugo Roldána z odboru komunikace ministerstva zemědělství převyšuje domácí potřebu. Ministerstvo proto odhaduje, že v intervenci může skončit až 1,3 milionu tun pšenice a 500.000 tun ječmene. Výkupní cena je 101,31 eura na tunu (zhruba 3200 korun).
Podle předsedy Zemědělského svazu Miroslava Jirovského překročí nabídka milion tun hned v prvních dnech. Rolníci na zahájení intervence čekali, protože jim slibovala lepší ceny. Obilí totiž v reakci na velkou úrodu meziročně zlevnilo. V současnosti jsou ceny na volném trhu značně rozdílné, někteří zájemci nabízejí za pšenici i méně než 3000 korun za tunu, uvedl. Producent nebo obchodník může intervenčnímu fondu nabídnout pšenici, ječmen a kukuřici setou v množství od 80 tun a výše, a to až do 31. května příštího roku.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down