02.12.2008 | 01:12
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe podpoří elektřinu z biomasy

Napomoci zvýšení využívání biomasy k výrobě elektrické energie by měl Akční plán pro biomasu pro ČR na období 2009 až 2011, který schválilo ministerstvo zemědělství. Do roku 2010 se má téměř zdvojnásobit podíl elektřiny vyráběné z obnovitelných zdrojů, z loňských 4,7 na osm procent z celkové spotřeby elektřiny. Jak ministerstvo oznámilo, materiál má být do konce letošního roku předložen vládě.

Dokument má pomoci odstranit bariéry na trhu s biomasou a vybrat optimální energetické plodiny, má také zvýšit ochranu orné půdy. "V roce 2010 by měl podíl elektřiny z obnovitelných zdrojů na hrubé domácí spotřebě elektřiny dosáhnout osmi procent. Akční plán má být jedním z nástrojů, jak splnit povinnosti, ke kterým jsme se zavázali vstupem do Evropské unie," uvedl ministr Petr Gandalovič.
Podle ministerstva neroste výroba tepla a elektřiny z biomasy přes svůj potenciál dostatečným tempem. Největší možnosti leží v přímém spalování biomasy, zejména díky rychlosti a stabilitě dodávek energie z tohoto zdroje, uvedl mluvčí MZe Vorlíček.
"Materiál chce také podpořit zakládání víceletých porostů energetických plodin a rychlerostoucích dřevin či zařazení tuhých biopaliv do nižší sazby DPH," dodal Vorlíček.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down