12.06.2001 | 09:06
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe prověří finanční situaci zemědělských škol

Ministerstvo zemědělství provede do konce července hloubkovou analýzu finanční situace všech zemědělských škol v zemi. V pondělí se na tom dohodl ministr zemědělství Jan Fencl se zástupci Odborového svazu pracovníků zemědělství a výživy. Stávková pohotovost, kterou v květnu svaz vyhlásil mimo jiné i kvůli chybějícím penězům na zemědělských učilištích, však trvá i nadále.

Podle předsedy odborového svazu Bohumíra Dufka se však situace uklidnila.
MZe rozdělilo letos zemědělským učilištím 1,46 miliardy korun, což je o 70 milionů méně než loni. Některé školy nemají kvůli snížené státní dotaci na červnové výplaty pedagogů a pohrozily proto stávkou. V ohrožení se tak ocitly například maturitní zkoušky či vydání vysvědčení a výučních listů. Pondělní schůzka s Fenclem podle Dufka takové radikální řešení zažehnala, protože chybějící peníze dostanou školy z rozpočtu na třetí čtvrtletíl.
Pod resort zemědělství spadá 118 zemědělských škol s 34.000 žáky. Dufek odhadl, že velké finanční problémy má asi 30 až 40 škol. Hloubková analýza byla podle něj provedena zatím jen u pěti škol. Kontroly mají také odhalit, zda se zemědělské školy do finančních nesnází dostaly kvůli nižším státním dotacím nebo vinou vlastního špatného hospodaření. K dalšímu jednání se chtějí odboráři s Fenclem sejít poslední červencový týden, kdy již budou výsledky analýzy k dispozici. Další kroky odborů, včetně případného vyhlášení stávky, budou podle Dufka záviset právě na výsledku tohoto jednání.

Napsat komentář

Napsat komentář

Vaše e-mailová adresa nebude zveřejněna.

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2022 Profi Press s.r.o.
crossmenuchevron-down