01.11.2005 | 02:11
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe rozšiřuje mimořádná opatření v souvislosti s ptačí chřipkou

S účinností od úterý 1. 11. 2005 od 0,00 hodin, nařizuje ministr zemědělství Petr Zgarba následující mimořádné opatření z důvodu nebezpečí zavlečení a rozšíření vysoce patogenní aviární influenzy způsobené influenza virem A subtypu H5N1 na území České republiky.

Jediným místem vstupu živých ptáků v zájmovém chovu dovážených ze třetích zemí na území České republiky je veřejné mezinárodní letiště Praha – Ruzyně. Zakazuje se vstup živých ptáků v zájmovém chovu dovážených ze třetích zemí na území České republiky jinými místy vstupu.Tito ptáci podléhají v místě vstupu kontrole dokumentů a kontrole totožnosti prováděné pracovníky Městské veterinární správy v Praze na Pohraniční veterinární stanici Letiště Praha-Ruzyně. Na základě výsledku veterinární kontroly provedené v souladu s podmínkami stanovenými v rozhodnutí Komise č. 2005/759/ES ze dne 27. října 2005, o některých ochranných opatřeních týkajících se vysoce patogenní influenzy ptáků v některých třetích zemích a přesunů ptáků ze třetích zemí doprovázených svými majiteli, doručí Městská veterinární správa v Praze celnímu úřadu doklad osvědčující výsledek veterinární kontroly, na jehož základě celní úřad postupuje při propouštění těchto ptáků do navrženého režimu.
Tato mimořádná veterinární opatření se nevztahují na vstup živých ptáků v zájmovém chovu dovážených svými majiteli z Andory, Faerských ostrovů, Grónska, Islandu, Lichtenštejnska, Norska, San Marina a Švýcarska.
Uvedená opatření se ukládají k ochraně státního území České republiky před zavlečením vysoce patogenní aviární influenzy a v souvislosti s rozhodnutím Komise č. 2005/759/ES ze dne 27. října 2005, o některých ochranných opatřeních týkajících se vysoce patogenní influenzy ptáků v některých třetích zemích a přesunů ptáků ze třetích zemí doprovázených svými majiteli.

V současnosti je příslušnými rozhodnutími Komise zakázán dovoz ptáků mimo drůbež:
1) pro obchodní účely (automaticky přejímáno z Evropské komise přes Pohraniční veterinární stanici)
2) fyzickými osobami do 5-ti kusů, netýká se pokud ptáci splňují jeden z následujících podmínek:
- ptáci jsou 30 dní před nebo 30 dní po dovozu v karanténě
- jsou vakcinováni
- mají negativní vyšetření na virus

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down