Ministerstvo zemědělství svolává jednání kvůli jedu na hraboše

Ministerstvo zemědělství svolalo kvůli likvidaci přemnožených hrabošů jednání s odborníky. Chce zhodnotit, zda zachovat možnost plošné aplikace jedu proti nim. Žádný zemědělec podle úřadu zatím plošné použití jedu nevyužil. Musel by ho nahlásit tři dny před aplikací, což se nestalo. Úřad to uvedl v tiskové zprávě. Ochránci přírody, ministerstvo životního prostředí (MŽP) a někteří politici dnes ministerstvo zemědělství za povolení plošné aplikace jedu proti hlodavcům zkritizovali.

"Inicioval jsem okamžitě jednání odborníků, kteří posoudí, jak nejlépe dál postupovat při eliminaci přemnoženého hraboše. V některých lokalitách ve Zlínském, Jihomoravském a Olomouckém kraji je situace neúnosná. Přemnožení hraboše je spojeno se zdravotními riziky pro lidské zdraví, vznikají velké hospodářské škody. Samozřejmě také chceme maximálně ochránit naši přírodu a krajinu," uvedl ministr zemědělství Miroslav Toman (ČSSD).
Podle úřadu nejsou proti přemnoženým škůdcům účinné klasické agrotechnické metody, jako je orba. "Hraboši se začali přemísťovat z rozoraných pozemků na sousední pozemky a na místa s vegetací," upozornil úřad. Podle Tomana nestačí pouze sypat jed do nor. "Škody, které by zemědělcům vznikly, by dosáhly stovek milionů. V takovém případě bychom se pokusili najít prostředky na kompenzace, ale v tuhle chvíli je v rozpočtu nemáme," dodal.
Úřad také připomněl, že zemědělci, pokud chtějí použít přípravek v blízkosti obydlí, musí informovat obecní úřady a pole označit varovnou cedulí. "Povinné je například denně odklízet mrtvé hlodavce a zajistit jejich likvidaci v souladu s platnou veterinární legislativou," upozornilo ministerstvo.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down