12.10.2006 | 02:10
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe upozorňuje: reklama na americké rodeo propaguje týrání zvířat

Ústřední komise pro ochranu zvířat Ministerstva zemědělství ČR se v souvislosti s reklamou na jízdu na divokých býcích zabývala problematikou propagace týrání zvířat. Upozorňuje, že v materiálu propagujícím akci Americké rodeo – American rodeo, která se má uskutečnit v sobotu 14. října 2006 v Sazka Areně v Praze, jde o propagaci týrání zvířat, uvedla mluvčí ministerstva zemědělství Táňa Králová.

V materiálu, jak informovala Králová, totiž dochází ke zveřejnění vyobrazení, které navádí k postupům a zásahům do zdravotního stavu zvířete, spojených s týráním zvířete podle zákona č. 246/1992 Sb., na ochranu zvířat proti týrání, ve znění pozdějších předpisů. Materiál propaguje činnosti, které právní předpisy zakazují, tedy jízdu na „divokých“ býcích. Reklama na Americké rodeo je například na billboardech, v metru, na internetových stránkách, upozornila.
Za podstatné z hlediska vymezení propagace týrání považuje ministerstvo zemědělství to, že jde o činnosti, které navádějí k týrání zvířat, tedy doporučují týrání zvířat, nikoliv o jakékoliv zobrazení týraného zvířete. Zobrazení týraného zvířete, například v reportáži nebo naučném pořadu, nebo ukázky způsobu týrání zvířete, kde účelem jej odsoudit, se naopak považuje za výchovnou, byť drastickou formu seznámení veřejnosti s těmito odsouzeníhodnými praktikami. Za propagaci týrání se tedy považuje takové zveřejnění popisu nebo vyobrazení, které činnost spočívající v týrání zvířat označuje, doporučuje a propaguje jako činnost nezávadnou, správnou, vhodnou, žádoucí. Reklamní materiály na uvedenou akci prezentují jízdu na býkovi jako činnost zábavnou a určenou pro pobavení celé rodiny. Podle našeho ministerstva jde tedy jednoznačně o propagaci týrání zvířat, sdělila Králová.
Mluvčí Mze dále připomněla, že problematika jízdy na býkovi se týká rovněž stanovisko Ústřední komise pro ochranu zvířat k pořádání některých rodeových disciplín ze 14. června 2000 a výzva Ústřední komise pro ochranu zvířat týkající se propagace týrání zvířat ze 4. října 2005, které jsou k dispozici na internetových stránkách ÚKOZ – www.mze.cz - Ministerstvo zemědělství – ochrana zvířat – Stanoviska a názory ÚKOZ.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 84MB (16.8% of 500MB)