MZe varuje před nesprávným použitím lepicích pastí na hmyz

Lepicí pasti na hmyz, které se používají k jeho hubení v zahradách a sadech, mohou být nebezpečné hlavně pro ptáky a další drobné obratlovce. Hrozí jim, že se při nesprávném použití pastí mohou zranit, nebo dokonce uhynout. Ministerstvo zemědělství (MZe) v tiskové zprávě upozornilo na to, že za nesprávné použití pastí hrozí pokuta až tři miliony korun.

Lepicí pasti mají zabránit hmyzu, aby se dostal do korun stromů a ničil úrodu. Podle stanoviska Ústřední komise pro ochranu zvířat MZe musí být pasti na hubení hmyzu umístěné tak, aby zabránily náhodnému přilepení ptáků a dalších zvířat. Stanovisko ministerstva stanovuje pravidla prodeje lepicích pastí.
Výrobci k nim musí přikládat návod ke správnému použití a varování před negativními dopady. Pokuta hrozí, pokud pěstitel pasti použije v rozporu s návodem k použití. Fyzickým osobám hrozí pokuta až jeden milion korun, právnickým osobám nebo podnikatelům až tři miliony.
"Ačkoliv je prodej i používání lepových pastí určených speciálně pro obratlovce v České republice zakázáno, ročně umírají desítky ptáků i malých savců. Na vině je nesprávné použití lepicích pastí určené pro hmyz, které zahrádkáři běžně na svých pozemcích využívají," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down