Vláda na dnešním jednání podle Ministerstva zemědělství schválila 83 opatření, která mají do roku 2030 přispět k posílení bezpečnosti potravin a výživy v České republice. Jde o preventivní kroky, které mají zajistit, aby potraviny na trhu nepředstavovaly zdravotní riziko, spotřebitel měl při výběru možnost volby a dostatek informací nebo aby se směrem k veřejnosti uskutečňovala zdravotní osvěta a prevence nemocí. Resort zemědělství to dnes uvedl v tiskové zprávě.
Opatření se věnují například stravování ve školách, zdůrazňují výživu nastávajících a kojících matek nebo stravování v průběhu stárnutí. "Správná výživa je zásadní pro zdravotní stav obyvatel a velmi úzce se dotýká zemědělské produkce a výroby potravin. Je důležité, aby spotřebitelé měli přístup ke zdravým a bezpečným potravinám," uvedl ministr zemědělství Zdeněk Nekula (KDU-ČSL). Doplnil, že i za současného válečného konfliktu na Ukrajině je pro něj bezpečnost potravin na prvním místě.
Dnes odsouhlasená opatření tvoří akční plán, který má vést k naplnění Strategie bezpečnosti potravin a výživy 2030, schválené ministry před rokem. Strategie má dva hlavní cíle. Prvním je umožnění výroby a uvádění pouze bezpečných potravin na trh, poskytování ověřených informací o bezpečnosti a kvalitě potravin a tím posílení ochrany spotřebitelů, jejich zájmů a důvěry v systém. Druhým cílem je zaměření na správnou výživu podporující zdraví obyvatel a vybraných rizikových skupin.
Akční plán vznikl ve spolupráci s Ministerstvem zdravotnictví a dalšími odborníky na bezpečnost potravin a výživu. S ohledem na aktuální ekonomickou situaci byla opatření podle Ministerstva zemědělství navržená tak, aby dále nezatěžovala státní rozpočet.*