23.07.2007 | 10:07
Autor:
Kategorie:
Štítky:

MZe vybere poradce pro privatizaci Budvaru do tří měsíců

Poradce pro privatizaci Budějovického Budvaru, který by měl státu pomoci při přeměně tohoto národního podniku na akciovou společnost, hodlá ministerstvo zemědělství najít do tří měsíců. Minulý týden to řekl ministr zemědělství Petr Gandalovič.

Změna by měla být prvním krokem pro případnou privatizaci Budvaru, který je třetím největším pivovarem v ČR a patří mezi přední exportéry piva. "Nyní si necháváme od právníků zkontrolovat výběrové podmínky. Předpokládám, že v nejbližší době vyhlásíme výběrové řízení," uvedl Gandalovič. Pokud tedy tendr na poradce proběhne bez komplikací, vítězná právní firma by mohla na zadání začít pracovat na podzim.
Hlavním problémem při převodu Budvaru na akciovou společnost je zajištění právní kontinuity následnické firmy. Pokud by byla porušena, mohlo by to ohrozit zájmy Budvaru ve sporech s americkou skupinou Anheuser-Busch. Ten s Budvarem vede ve světě řadu sporů o právo užívat značku Budweiser Beer, Bud a další. Spor se táhne přes 100 let. Právě právní rizika byla v minulosti zásadním důvodem, proč Budvar zůstal jako jediná firma v tuzemsku národním podnikem.
Jak před časem řekl Gandalovič týdeníku Euro, konzultant by měl nabídnout špičkový právní tým s rozsáhlými zahraničními zkušenostmi. Proces transformace musí podle něj garantovat nejlepší právní firma, pokud možno se světovým renomé, která je schopna poskytnout i patřičné garance
Transformace Budvaru na akciovou společnost by mohla podle odhadů trvat zhruba rok. Bude však záležet hlavně na tom, k jakým závěrům dojde objednaná právní analýza a jaké kroky poradce státu doporučí. Není ani vyloučeno, že poradenská firma převod z bezpečnostního hlediska nedoporučí a nakonec z privatizace sejde úplně.

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2023 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down
Memory: 20MB (4% of 500MB)