MZe: Žadatelé o dotace budou mít alternativu k prokazování příjmů

Prokazování statusu aktivního zemědělce pro žadatele o přímé zemědělské dotace nebude podle Ministerstva zemědělství (MZe) znamenat velkou byrokratickou zátěž. Ministerstvo to uvedlo v reakci na dopis Asociace soukromého zemědělství ČR, která v něm upozorňovala na to, že část žadatelů bude muset status aktivního zemědělce dokládat. Podle ministerstva bude velkou část administrativy vykonávat Státní zemědělský intervenční fond (SZIF).

Předseda asociace Jaroslav Šebek v dopise uvedl, že podle navrhovaných podmínek ministerstva budou muset status aktivního zemědělce někteří farmáři prokazovat pomocí auditu. Ten má doložit, že jejich příjmy ze zemědělské činnosti tvoří alespoň 30 procent jejich příjmů za poslední účetní období.

Ministerstvo uvedlo, že způsob prokazování podmínky se aktuálně řeší v diskusi se SZIF a na základě dřívějších připomínek asociace byla doplněna možnost prokázat příjmy nejen zprávou auditora, ale i doložením účetních dokladů. Upozorňuje také na to, že není nutné dokládat veškeré příjmy, ale pouze takové doklady, které prokáží podíl minimální zemědělské výroby ve výši 30 procent příjmů za předchozí účetní období.

Podle ministerstva se tato povinnost bude týkat 3455 žadatelů o dotace. Uvedlo, že prokázání statusu aktivního zemědělce je z pohledu EU podmínkou způsobilosti k čerpání dotací. Pokud to stát není schopen zajistit například z daňového přiznání nebo obchodního rejstříku zbývá možnost auditu nebo kontrola účetních dokladů. "Obojí je možné a žadatele si může zvolit jednu z těchto variant," uvedl resort.

Asociace v dopise ministerstvu napsala, že i možnost odevzdání dokladů přináší další byrokracii pro zemědělce, kteří budou muset skenovat velké množství dokladů o prodeji komodit nebo dalších dokladů.*

Napsat komentář

Napsat komentář

deník / newsletter

Odesláním souhlasíte se zpracováním osobních údajů za účelem zasílání obchodních sdělení.
Copyright © 2024 ČTK. Profi Press, s.r.o. využívá zpravodajství z databází ČTK, jejichž obsah je chráněn autorským zákonem. Přepis, šíření či další zpřístupňování tohoto obsahu či jeho části veřejnosti, a to jakýmkoliv způsobem, je bez předchozího souhlasu ČTK výslovně zakázáno.
crossmenuchevron-down